Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Julia Paula Uyum

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Elagabalus'un ilk karısı Julia Paula

219'un başlarında, yeni imparator Elagabalus'un güçlü büyükannesi Julia Maesa, Julia Cornelia Paula ile evliliğini ayarlayarak onun için bir miktar Roma meşruiyeti yaratmaya çalışmıştır. Suriye kökenli olması ve güneş tanrısı El-Gabal'ın doğu dini törenlerine olan coşkulu bağlılığı, Elagabalus'un Roma'daki muhafazakar Senato için aşırı derecede yabancı ve şüpheli görünmesine neden oldu ve bu evliliğin onu daha kabul edilebilir hale getirmeye yardımcı olacağı umuldu. Sonuçta Julia Paula Romalıydı ve çok saygındı ve anne tarafından, ünü Cumhuriyet'in uzak, muhteşem günlerine kadar uzanan bir aile olan Cornelia gensinden geldiğini iddia edebilirdi. Aynı zamanda babası Julius Paulus, Severus döneminin önemli bir hukukçusuydu ve daha sonra Severus Alexander Severus'un [222-235] yönetimi altında Praetorian Valisi olarak görev yaptı. Teorik olarak Julia Paula, Elagabalus'un bir eşte isteyebileceği her şeye sahipti. 220'nin sonlarında Elagabalus, Julia Cornelia Paula'dan boşanarak Vesta bakiresi Aquilia Severa ile skandal sayılan bir birliktelikle evlendi. Elagabalus, Severa'ya aşık olmanın yanı sıra, Suriye Güneş Tanrısı El-Gabal'a tapınma ve El-Gabal'ı Roma dinine entegre etme dini sürecinin bir parçası olarak Severa ile evlenmiştir. Julia Paula onunla 219 yılında evlendi ve 220 ile 221 yılları arasında boşandı. Boşanmanın ardından Elagabalus, Paula'nın Augusta ünvanını kaldırdı. Çocukları olmadığı için kamusal hayattan çekildi ve sonrasında akıbeti bilinmiyor.

Sikke ön yüzde imparatoriçe Julia Paula büstü. Soldan sağa IVLIA PAVLA AVG - Iulia Paula Augusta: Saygıdeğer [Augusta] Julia Paula lejantı. Sikke arka yüzde uyum veya anlaşma'nın kişileşmiş hali olan tanrıça Concordia. Soldan sağa CONCORDIA - Concordia: Uyum lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_JP.jpg