Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Julia Titi Saygıdeğer Venüs'e

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
İmparatorluk kadınlarında sıklıkla olduğu gibi, Roma İmparatoru Titus'un kızı Julia Titi'nin kaderinde hanedanın piyonu olmak vardı. Henüz genç olan Titus, küçük kardeşi Domitian'ı onunla evlenmeye ikna etmeye çalıştı [tıpkı Claudius'un yeğeni Agrippina ile evlenmesi gibi], ancak o zaten Domitia ile evliydi ve bu nedenle teklifi reddetti. Bunun yerine Julia Titi, Vespasian'ın erkek kardeşinin torunu olan ikinci kuzeni Flavius Sabinus ile evlendi. Ancak evlilikleri Domitian ve Julia Titi'yi birbirinden ayıramadı ve yıllarca gizli bir ilişki yaşamışlardır. Titus 79 yılında babasının [Vespasianus] yerine imparator olduğunda, kızına Augusta ünvanını verdi. İmparator Titus MS 81 yılının Eylül ayında öldüğünde, kardeşi Domitianus tüm hayatı boyunca kendinden daha şanslı olan ağabeyinin gölgesinde yaşamış olmasından hoşnutsuz olamazdı ve Titus'un ölümüyle birlikte Sezar rütbesinden Augustus rütbesine yükseltildi ve bununla birlikte Roma dünyasının komutasını ele geçirmiştir. Antik kaynaklar, Domitian'ın sadece kardeşinin ölümüyle yetinmediğini, aynı zamanda bunu önlemek için hiçbir çaba göstermediğini kaydediyor ve daha sonraki en az üç kaynak onun Titus'u öldürdüğünü öne sürmektedir. İmparatoriçe Julia Titi'ye ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_JT (2).jpg


Sikke ön yüzde imparatoriçe Julia Titi büstü. Sağdan sola IVLIA AVGVSTA TITI AVGVSTI F - Julia Augusta, Titi Augusti Filia: Julia [Flavia] imparator [Augustus] Titus'un Saygıdeğer Kızı lejantı. Sikke arka yüzde bir sütuna yaslanmış Venüs [Afrodit] miğfer ve asa tutuyor. Sağdan sola VENVS AVGVST - Venüs Augusta: Saydığer Venüs lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_JT (1).jpg