Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Julianus Roma Ordusunun Cesareti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Flavius Claudius Iulianus [Julianus] - Julianus Apostata [ Dönme Julianus ] - Julianus II

MS 355'te II. Constantius kuzeni Julianus'u Batı'da Sezar olarak yetiştirdi ve Julian'ı bir kukla olarak valilerinin kontrolü altında tutulabileceğini düşündü. Başlangıçta eğitimini ve manevi yaşamının huzurunu bırakmak istemeyen Julian, yine de kendisini bir Sezar'ın hayatına adadı, onun sadece Constantius'un adamlarının bir piyonu olabileceği düşüncesini reddetti ve kendisini yetenekli bir askeri lider ve imparator olarak geliştirmiştir. MS 359'un sonlarında II. Constantius, Julian'a ordusunun üçte birini Perslerle savaşmaya yardım etmesi için Doğu cephesine göndermesini emretti. Bunun yerine Julianus'un lejyonları isyan etti ve onu Augustus ilan etti. II. Constantius, Mopsuestia'da [Adana-Yüreğir] 3 Kasım 361'de isyan edip kendisini Augustus ilan eden Julian ile yüzleşmek üzereyken ateşten ölmüştür. Böylece büyük çaplı bir iç savaş önlenmiştir. Artık tek imparator olan Julianus, reform yanlısı yönetimini Konstantinopolis'e getirdi ve Paganizm'i resmi olarak yeniden kazanırken Hristiyan kilisesini ayrıcalıklı konumundan çıkarmaya çalışmıştır. İmparator Julianus'a ait detaylı bilgi ve antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde Julianus büstü. Soldan sağa FL CL IVLIANVS P P AVG - Flavius Claudius Iulianus [Julianus] Pater Patriae Augustus: Flavius Claudius Iulianus [Julianus] Ulusun Babası İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde Romalı asker bağlı esiri sürüklüyor. Soldan sağa VIRTVS EXERCITVS ROMANORVM - Virtus Exercitus Romanorum: Roma Ordusunun Cesareti lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_JULIANUS.jpg