Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Kaliakra Kalesinde Altın Antik Sikke Bulundu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
Bulunan altın sikke hakkında yorum yapan yetkili Bozhidar Dimitrov, Kaliakra'nın altın sikkelerinin çok nadiren ortaya çıktığını ve bunun 14. yüzyılın ortalarındaki Dobrotitsa despotunun yeni bir kanıtı olduğunu yorumladı.

IMG_20230326_023730.jpg


Arka arkaya ikinci yıldır, Kaliakra arkeolojik rezervinin arkeolojik araştırması, Ulusal Arkeoloji Enstitüsü tarafından BAS'ta bir müze ve Ulusal Tarih Müzesi ile yürütülüyor. Kazıların liderleri, NAIM-BAS'ın Orta Çağ Arkeolojisi bölümünden Elena Vasileva ve NIM'in Arkeoloji bölümünün küratörü Filip Petrunov verdikleri bilgide Kaliakra kalesinin arkeolojik kazıları sırasında, ortaçağ döneminden binanın kazısında muhtemelen depolama amaçlı olan bir oda tamamen keşfedilerek araştırma devam etti. Binaların yapıların geçmişi 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Farklı arkeolojik eserlerin gün yüzüne çıkması bekleniyor.