Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Karadeniz Kıyılarında Nadir Antik Sikke Keşfedildi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
001191_Munze.jpgMart 2022'de yapilan yüzey araştırmalarında heyecan verici buluntulara rastlaniliyor bunlardan biride Güney Böcek Nehri kıyısındaki Odessa ve doğuda Cherson liman kentleri arasında bulunan doğal ve dolayısıyla stratejik açıdan önemli bir askeri bariyer oluşturan Halicinin batı yakasındaki antik Olbia kentidir çok değerli bir yerleşim olan antik kent kalıntılarında bu özel antik sikke keşfedildi.

001190_Munze-600x365.jpg


Miletli Rumlar tarafından kurulan bu yerleşim, Karadeniz'in kuzeyindeki bozkır bölgesinden tahıl ve köle gibi malları ihraç etmek ve İskit topraklarına lüks ve kullanışlı çanak çömlek gibi malları ithal etmek için bir ticaret merkezi olarak hizmet vermiştir.