The title of the page

Kartaca Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,952
Beğeni
9,814
Kartaca [Καρχηδόνα] Antik KentiAntik dönem ismi Kartaca [Καρχηδόνα] olan antik kent MÖ 814/813 yılında, Tunus yarımadasında kurulmuş olan bir Fenike şehir devletidir. Günümüzde Tunus'un bulunduğu yer. Kartaca [Καρχηδόνα], Fenike dilinde Kart-hadaşt yani Yeni Kent anlamına gelmektedir. Kartaca [Καρχηδόνα], Eski Akdeniz'in en önemli ticaret merkezlerinden ve klasik dünyanın en zengin ve güçlü şehirlerinden birisidir. Aynı zamanda Kartaca dünyanın en büyük metropollerinden birisi ve Kartaca İmparatorluğu'nun merkezidir. Yunanlılar şehre Karchedon adını vermişler ve Romalılar bu ismi Carthago'ya çevirmişlerdir.

Kartaca [Καρχηδόνα] antik kenti, Tyre [Sur] antik kenti kraliçesi Efsanevi Elishar tarafından [Antik Yunan kaynaklarında Elissa ya da Elissar, Roma kaynaklarında Dido olarak geçemektedir.] MÖ 814 ya da 813 yıllarında kurulmuştur. Roma imparatorluğundan kaçan Elishar yandaşlarınıda yanına alarak Tunus'a kaçmış ve dönemin Tunus imparatorundan kendisine bir öküz postu kadar bir yer verilmesini istemiş. İmparator bu teklifi kabul edince kraliçe öküz postunu ince ince iplik haline getirerek Akdeniz kıyısına Kartaca'yı kurmuştur.

Antik kentin tarihi beş döneme ayrılır

Antik Kartaca [Pön Cumhuriyeti] 814-146 M.Ö.
Roma Kartaca - MÖ 146 - MS 439
Vandal Kartaca - MS 439-534
Bizans Kartacası [Afrika Eksarhlığı] – MS 534-698
Müslüman Arap Kartaca [İslami Kartaca] – MS 698-1270

Büyük İskender'in MÖ 332'deki fetihlerini takiben Tire antik kentinden gelen mülteci akınından sonra kentin boyutu artmış ve daha sonra kolonilerle Kartaca İmparatorluğu'nun koltuğuna kadar genişlemiştir [Sabratha gibi] Kuzey Afrika kıyılarında, Sicilya'da, İspanya'da ve başka bölgelerde; bunların hepsi, Roma'yı Kartaca'nın en büyük Akdeniz gücü konumuna yükselten Pön Savaşları'nın ardından kaybedilecekti.

Antik kent, MÖ 146'da Üçüncü Pön Savaşı'nda Roma Cumhuriyeti tarafından yıkılmış ve daha sonra Roma İmparatorluğu'nun Afrika eyaletindeki en büyük şehri olan Roma Kartaca olarak yeniden gelişmiştir. 698'deki Kartaca Savaşı'ndan sonra şehir, Bizans İmparatorluğu tarafından yeniden fethedilmesini önlemek için Emevi güçleri tarafından yağmalanmış ve yıkılmıştır. Pön savaşları, MÖ 264 ile MÖ 146 döneminde Kartaca ile antik Roma Cumhuriyeti arasında yapılan bir seri savaşlardır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Kartaca [Καρχηδόνα] antik kentinde darb edilmiş antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
Son derece güzel bilgiler ve harika nümismatik eser görselleri için çok tesekkurler @Antik Sikkeler
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.