Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Kartaca'daki İmparatorların Hoşgörüsüne

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Septimius Severus, MS 202'de Kuzey Afrika'ya bir sefer yaptı ve MS 203'e kadar orada kaldı. Bu süre zarfında çöllerden güney ve doğuya doğru vilayete baskın düzenleyen kabilelere karşı bir kampanya yürüttü ve çeşitli şehirlerin hem yerel altyapısını hem de genel prestijini iyileştirmek için bir dizi inşaat projesi üstlendi. En büyük projelerden biri Kartaca'da önemli bir su kemerinin inşasıydı. Antik sikkenin arka yüzünde görülen tanrıça Dea Caelestis [Tanit], Kartaca'nın koruyucu tanrıçasıydı ve tanrıça imparator Septimius Severus'un oradaki genel çalışmalarının anısına vurgulanmıştır. Dea Caelestis; savaş tanrıçası Astarte'ye eşdeğer Tanit'in Roma Kartaca'sında Romalılaştırılmış halidir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_SSEVERUS (1).jpg


Sikke ön yüzde imparator Septimius Severus büstü. Soldan sağa SEVERVS PIVS AVG - Severus Pius Augustus: Severus, Dindar İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde aslan üzerinde şimşek ve asa tutan tanrıça Dea Caelestis. Soldan sağa INDVLGENTIA AVGG altta IN CARTH - Indulgentiae Augustorum In Carthagina: Kartaca'daki İmparatorların Hoşgörüsüne lejantı. Indulgentiae [Merhamet, hoşgörü, lütuf, iyilik] lejantı Roma antik sikkelerinde ya verilen bir izni, bahşedilen bir ayrıcalığı ya da bağışlanan bir haraç belirtmek için kullanılır.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_SSEVERUS (2).jpg