The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Kilikya Kralları Antik Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,517
Beğeni
10,426
Cilicia/Kilikya Kralları

Kral Tarcondimotus/Tarkondimotos [Ταρκονδίμοτος] Kilikya'nın doğusunda günümüz Adana il sınırları içerisinde bulunan Kastabala/Hierapolis antik kentinin kralı. Tarkondimotos Roma'yı çok uğraştıran Kilikya korsanlarındandır, Seleukoslar'ın bölgeden çekilmesiyle oluşan boşluktan yararlanarak, Kastabala'nın kralı olup hakimiyet kurmuş olsada hanedanlığı kısa sürmüştür. Tarcondimotus'un ismi fırtına Tanrısı Tarhunt’tan gelmektedir. Kilikya'nın kontrolünü ele geçiren Roma imparator Marcus Antonius'u ikna etmiş ve Roma tarafından tanınan bir kral olmuştur. Antonius’un dostu anlamına gelen Philantonius unvanını kullanmaktadır. MÖ 31'de denizde bir savaşta öldürülmüş ve krallık Roma İmparatorluğu'nun bir parçası olmuştur.


Tarcondimotus'un oğlu Philopator I [Φιλοπάτωρ] bölgede belirli bir dönem krallık yapmıştır. Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Cilicia/Kilikya bölgesinin kralları olan Tarcondimotus I [Ταρκονδίμοτος] ve oğlu Philopator I'e [Φιλοπάτωρ] ait antik sikke görselleridir. Kral Tarcondimotus/Tarkondimotos sikkelerinde ön yüzlerde kralın portresi, arka tip Zeus ve ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΤΑΡΚΟΝΔΙΜΟΤΟΥ ΦΙΛΑΝΤΩΝΙΟΥ / BASILEOS TARKONDIMOTOU PHILANTONIOU lejantları görülmektedir. Oğlu Philopator I [Φιλοπάτωρ] sikkelerinde ön yüzlerde Boğa tasviri, arka tiplerde aphlaston ve BACIΛЄΩC ΦΙΛ / BASILEOS PHIL lejantları görülmektedir. Aphlaston Antik Yunan’da gemilerin arka kısımlarında yer alan balık kuyruğu şeklindeki süs. Philopator I'e ait diğer tip sikkelerin ön yüzlerinde tanrıça Tike,arka tiplerde Athena ayakta sağ elinde Nike tutmakta ve ΒΑΣΙΛΕΩC ΦΙΛΟΠΑΤΟΡΟC / BASILEOS PHILOPATOROS lejantı görülmektedir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,517
Beğeni
10,426
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,517
Beğeni
10,426
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.