Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Kilikya Mopsouestia Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Antik sikkenin arka yüzünde tasvir edilen köprü üzerindeki Yunanca ΔΩΡЄΑ - DOREA lejantı Hediye anlamına gelir. Köprünün imparatorluk cömertliğinin sonucu olduğunu belirtir. Şehir doğuya, Kommagene ve Cyrrhestica'ya ve dolayısıyla Pers sınırına giden ana bir yol üzerinde bulunduğundan, köprü Roma birliklerinin Doğu'ya hızlı bir şekilde konuşlandırılmasını sağlayacaktı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpgANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MO.jpg


Paylaşmış olduğumuz antik sikke, Roma devleti tarafından Mopsouestia-Mopsos'a hediye edilen Pyramos üzerine yeni bir köprünün dikilmesini anmaktadır. Şehir, Küçük Asya'dan Antiochia'ya giden önemli askeri yol üzerinde bulunuyordu ve köprü imparator Valerian'ın Pers seferi hazırlıkları sırasında inşa edilmiştir. Etkileyici köprü Bizans imparatoru I. Justinian döneminde ve orta çağda yenilenmiştir ve bu köprü günümüzde hala kullanılmaktadır.

Mopsouestia, Pyramos [ΠΥΡΑΜΟΣ] Nehri üzerindeki Kilikya Campestris'te antik bir şehirdir. Pyramos [ΠΥΡΑΜΟΣ] nehri, günümüz Ceyhan Nehri.

Mopsouestia antik kentine ait detaylı antik sikke görselleri ve antik kent hakkında daha fazla bilgi için Tıklayınız.