Antik Sikkeler Nümzimatik

Kral Offa'ya Ait Eşsiz Antik Sikke Bulundu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
226
Beğeni
474
Yaklaşık 1.240 yıl önce, 757 ile 796 yılları arasında İngiltere'nin Anglo-Sakson krallıklarından biri olan Mercia Kralı Offa'ya ait, üzerinde Arapça yazılar bulunan eşsiz bir madeni para basılmıştır.

56.jpg


Kral Offa'nın çağdaşı olan Abbasi halifesi el-Mansur'un bastığı dinardan sikkenin tasarımını kopyaladı ve Abbasi halifesine yapılan atıf ve hatta madeni paranın tarihi de dahil olmak üzere tüm tasarımı kopyaladı. Ancak Arapça kitabede küçük hatalar olduğu için katibin Arapça okumadığı açıktır.

Madeni para ilk kez Roma'da bir satış salonunda görüldü uzmanlar, şu anda British Museum'da sergilenen madeni paranın orijinal olduğunu ve Kral'dan Papa'ya bir hediye olabileceğini doğruladı. Offa, Mercian kralı ona her yıl 365 altın göndermeye söz verdiği için.bu antik sikke bir nevi diplomatik hediyenin bir parçasıydı Arapça versiyonda Yalnızca Allah'tan başka ilah yoktur ifadesi yer alıyordu.