The title of the page

Kraliçe Musa Antik Sikkeler

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Part İmparatorluğu Kraliçesi Kraliçe Musa [Μούσα]Mousa veya Thea Musa [Thea yunanca Tanrıça anlamına gelir] olarak da bilinen MÖ 2'den MS 4'e kadar Part İmparatorluğu'nun yönetici kraliçesi Musa. Kraliçe Musa aslen İtalyan bir köle kızdır. Roma İmparatoru Augustus tarafından Part kralı Phraates IV'e hediye olarak verilmiştir.

Kral Phraates IV'ün gözdesi bir kadın olup kral Phraates IV'e Phraataces isminde bir çocuk [ Kral Phraates V ] doğurmuştur. Oğlu için tahtı güvence altına almak isteyen Kraliçe Musa, Kral IV. Phraates'i, halefiyeti üzerindeki çatışmayı önlemek için dört oğlunu [ Vonones, Phraates, Seraspandes ve Rhodaspes ] Roma'ya göndermeye ikna etmiş ve MÖ 2'de Kraliçe Musa, Kral IV. Phraates'i zehirletmiştir.

Oğlu kral V. Phraates tarafından basilissa [kraliçe] unvanı verilmiştir ve bu unvan Helenistik dönemde sadece kralın karısı tarafından değil, aynı zamanda diğer kraliyet kadınları tarafından da kullanılıyordu.

Kraliçe Musa [Μούσα], İran tarihinde hüküm süren üç kadından ilkidir. Diğerleri 7. yüzyıldan kalma Sasani kızkardeşleri Boran ve Azarmidokht'dir .

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Part İmparatorluğu Kraliçesi Musa'ya [Μούσα] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.