Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Kralların Kralı Büyük Pharnakes II

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
II. Pharnakes [ΦΑΡΝΑΚΗΣ Β], Pontus kralı VI Mithradates'in en küçük oğlu olarak doğmuş olmasına rağmen kardeşleri Arkathios [86'da Makedonya'da seferdeyken öldü] ve Makhares'in [Mithradates'e isyan ettikten sonra intihar etti] ölümlerinden sonra tek mirasçı olmuştur. Roma, Mithradates VI Eupator ile yapılan Üçüncü Mithridates savaşını kazanarak Pontus Krallığı'nın dağılmasına yol açmıştır. Mithradates VI Eupator, MÖ 65'te Pompey'e yenilmesinin ardından küçük bir orduyla Kolhis'ten [Gürcistan'ın batısı] Kırım'a [Bosporos Krallığı] kaçtı ve Romalıları alt etmek için başka bir ordu kurmaya çalıştı ancak bunu başaramadı. Mithradates VI Eupator MÖ 63'te Panticapaeum/Pantikapaion antik kentindeki kaleye çekilmiştir. Babasının son yenilgisinden ve Pantikapaion'a kaçışından sonra II. Pharnakes'in, babasının Romalılarla savaşma konusundaki devam eden arzusunu destekleme arzusu yoktu. Bu nedenle babası Mithradates'i iktidardan uzaklaştırmak için Pompey ve Roma ile anlaşarak babasına ihanet etmiştir. MÖ 63'te kuşatılan VI. Mithradates'in seçenekleri sona ermişti ve hayatı boyunca büyük bir gururla zehirlere karşı bağışıklık kazanmış olan kral, bir kılıç darbesiyle ölümcül dozda zehir tüketerek intihar etmiştir.

Pontos kralı VI. Mithradates, Kimmer Boğazı'nın [Bosporos Krallığı] tahtını güvence altına alan oğlu II. Pharnakes'in [ΦΑΡΝΑΚΗΣ Β] ihanetiyle uçurumun eşiğine itilmiştir. Yeni müttefikleri Romalılar, II. Pharnakes ve tebaasını Roma halkının dostları ve müttefikleri [Amicorum Et Socium Populi Romani] ilan etmişlerdir. II. Pharnakes, babası Pontos Kralı VI. Mithradates'e ihaneti nedeniyle Pompey tarafından Boğaziçi Krallığı ile ödüllendirilmiştir. Tahtını babasına ihanet ederek, yeminli bir düşmanla gizli anlaşma yaparak kazanmış olmasına rağmen, II. Pharnakes [ΦΑΡΝΑΚΗΣ Β] on yedi yıl hüküm sürdü ve darb ettirmiş olduğu antik sikkeler üzerinde utanmadan Kralların Kralı Büyük Pharnakes [ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΒΑΣΙΛΕΩΝ ΜΕΓΑΛΟΥ ΦΑΡΝΑΚΟΥ] ünvanını kullanmıştır. Başka hiçbir Pontos veya Bosporos kralı bunu yapmamıştır. Pontus Krallığı Pharnakes II'ye ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PHRN.jpg


Sİkke ön yüzde Pharnakes II büstü. Sikke arka yüzde defne dalı tutan Apollo. Üstte BAΣIΛEΩΣ BAΣIΛEΩN - Basileos Basileon: Kralların Kralı, altta MEΓAΛOY ΦAPNAKOY - Megalou Pharnakou: Büyük Pharnakou [Kralların Kralı Büyük Pharnakes] lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PH.jpg