Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Krenides Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Krenides [ΚΡΗΝΙΔΕΣ] Antik Kenti Sikkeleri - ΘΑΣΙΟΝ HΠEIPO


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_tha.jpg


Herodot [ΗΡΟΔΟΤΟΣ] ve Thukydides'in [ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ] kayıtlarına göre Thassos'un antik çağdaki zenginliğini ve gelişimini borçlu olduğu en önemli faktör, adanın madenleri ve karşısındaki Trakya'ydı. İkincisi ise antik çağda Skapte-Hyle olarak biliniyordu ve madenlerinden çıkan yüksek altın miktarlarıyla ünlüydü. Arkeolojik araştırmalar, ünlü Skapte-Hyle'nin yerini henüz kesin olarak belirlememiş olsa da madenlerin çoğunun Pangaion Dağı [ΠΑΓΓΑΙΟ ΟΡΟΣ] bölgesinde olduğu bilinmektedir. Bu bölgenin ne kadar önemli bir maden merkezi olduğunu Herodot [ΗΡΟΔΟΤΟΣ], Thukydides [ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ] ve Strabon [ΣΤΡΑΒΩΝ] karakteristik olarak bölge hakkında şunu söylüyorlar: Philippi şehrinin bulunduğu, Pangaion dağının yakınında bulunan Krinides'te çok sayıda altın madeni vardır. Ayrıca Sicilyalı Yunan tarihçi Diodoros [ΔΙΟΔΩΡΟΣ Ο ΣΙΚΕΛΙΩΤΗΣ] bölge hakkında şu şekilde yazar: II. Philip, nüfusunu arttırdığı Krinides şehrine geldi ve şehrin adını Philippoi olarak değiştirerek nüfusunun çoğunu emdi ve madenleri ele geçirerek eski Krenides'i yok olmaya bıraktı.

Skapte-Hyle'nin önemli altın madenleri, Atina tarafından el konulan MÖ 5. yüzyıla kadar Taşoz'a [Thassos] aitti. Beşinci yüzyılın sonlarında Atina imparatorluğunun çöküşüyle birlikte bu bölge yeniden yerel halkın kontrolüne geçmiştir. MÖ 360 civarında, Atina'nın teşviki üzerine ve bir Atina filosunun desteğiyle Taşoz, başarılı bir saldırı düzenleyerek Skapte-Hyle madenlerini yeniden ele geçirmiş ve burada bulunan Thasian Daton antik kentini Krenides adıyla yeniden kurarak bölge tekrar Taşoz'un kontrolüne geçmiştir.

MÖ 356 yılının baharında Trakya kralı Kersobleptes, Krenides'e saldırmaya hazırlandı. Sosyal Savaşa katılan Atina, Krenides kolonicilerine yardım sağlayamadı, ve bu yüzden Krenides yakın zamanda Amfipolis'i ele geçiren Makedonya kralı II. Philip'ten [Büyük İskender'in babası] yardım istediler. Makedonya kralı Philip II bu saldırıyı başarıyla püskürttü ve Krenides antik kentinin ismini değiştirerek Philippoi adı altında yeniden kolonileştirdi ve burayı güçlü bir şekilde güçlendirerek buraya birçok yeni sömürgeci sağlamış ve böylece Krenides [ΚΡΗΝΙΔΕΣ] antik kenti yok olmuştur. Daha sonra Philippoi antik kenti MÖ 42 yılında Octavianus [Augustus] ve Antonius'un Julius Caesar'ın suikastçılarını [Brutus ve Cassius Longinus] mağlup ettiği yer olacaktı.

Krenides [ΚΡΗΝΙΔΕΣ], antik kenti ön yüzünde Herakles'in başı ve arka yüzünde bir tripod bulunan bir dizi sikke darb etmişti. Philip II, daha önce Krenides'e ait olan bu antik sikke tiplerinin üzerine kendi adını darb ettirerek bu tip antik sikkeleri kendisine ait kılmıştır. Büyük İskender'in babası II. Philip yirmi yıl içinde adını Yunanistan ana karasının tamamına damgalayacaktı ama adını dünyaya damgalamak oğlu Büyük İskender'e kalacaktı. Philippoi'deki altın sikke darbı kısa sürmüş MÖ 340'ların sonundan önce sona ermiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (8).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (13).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (14).jpg