The title of the page

Lapithos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Lapithos [Λάπηθος] Antik KentiAntik dönem ismi Lapithos [Λάπηθος] olan antik kent günümüz Kıbrıs adası, Girne bölgesinde, günümüz Lapta köyü bölgesinde bulunan antik kenttir.Pers egemenliği döneminde Lapta antik kentine bir süre Fenikeliler yerleşmiştir. Son bağımsız kral Praxippos, MÖ 312'de Ptolemy I tarafından boyun eğdirilmiştir. Antik kent Lapathus, Lapathos [Λάπαθος], Lapethus [Λάπηθος], Lepethis [Ληπηθίς] ve Lapithus [Λάπιθος] olarak da bilinmektedir.

Strabon Lapithos [Λάπηθος] Antik Kenti hakkında, Kilikya bölgesinde bulunan Nagidus antik kentinin karşısında yer aldığını, bir limana ve rıhtımlara sahip olduğunu belirtmektedir.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Lapithos [Λάπηθος] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.