Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Licinius II Koruyucu Jüpiter'e

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Licinius II, Valerius Licinianus Licinius olarak da bilinen MS 317'den 324'e kadar Roma İmparatoru ünvanını taşımıştır. MS 315 civarında doğan II. Licinius, imparatorluğun doğu kesiminde Roma İmparatorluğu'nu bir Augustus olarak yöneten İmparator I. Licinius'un oğluydu. Licinius ile Büyük Konstantin arasındaki 317 barış antlaşması, Büyük Konstantin'in oğulları ile Licinius II'nin 317'de Sezar olarak ortak katılımına izin verdi. Bu atama, Roma İmparatorluğu'nun dört imparator tarafından yönetildiği Tetrarşi olarak bilinen karmaşık sistemin bir parçası olarak babası tarafından yapıldı. Tetrarşi siyasi çalkantılar ve güç mücadeleleriyle damgasını vurmuştu ve II. Licinius'un yönetimi bu karmaşık ortamın bir sonucuydu. Licinius II, Büyük Konstantin tarafından babasını Boğaz yakınlarında 18 Eylül 324'te Hrisopolis [Üsküdar] savaşında yenip onları özel vatandaş olarak yaşamaları için gönderip idam ettirdiğinde ölmüştür. II. Licinius'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde Licinius II büstü. Soldan sağa VAL LICINIVS NOB CAES - Valerius Licinius Nobilissimus Caesar: Valerius Licinius En Asil Sezar lejantı. Sikke arka yüzde yıldırım ve asa tutan Jüpiter [Zeus]. Soldan sağa IOVI CONSERVATORI - Iovi Conservatori: Koruyucu Jüpiter'e [Zeus] lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_LIX.jpg