Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Likya Myra Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Myra [Μύρα] antik kentinde darb edilmiş Hemidrahmi kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MYRA1.jpg


Sikke ön yüzde Apollo ve Likya'nın kısaltması Λ-Y / LY lejantı.
Arka tip Kithara solda arı tasviri.
Antik kentin ismi iki satır halinde MY PA / MYRA lejantı.

Antik dönem ismi Myra [Μύρα] olan antik kent günümüz Antalya/Kale ilçesinin yer aldığı bölgede bulunan antik bir Likya kentidir. Kale ismi değiştirilmiş olup günümüz adı Demre olarak geçmektedir. Antik kentte bulunan kaya mezarları, Likçe yazıtları ve antik sikkeler ışığında Myra’nın İ.Ö. 5'inci yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğü bilinmektedir. Likya uygarlığındaki üç oy hakkına sahip şehirlerden oluşan altı kentten birisi olan Myra [Μύρα] Antik Kenti, En Parlak Şehir unvanına sahip olarak ne kadar önemli bir şehir olduğunu ortaya koymaktadır.

Bizans İmparatoru II. Theodosius beşinci yüzyılda Myra [Μύρα] antik kentini Likya'nın başkenti yapmıştır. St. Nicholas Kilisesi, antik kentin ana cazibe merkezidir. Kilise MS IV. yüzyılda haç şeklinde bir bazilika olarak inşa edilmiş olup, çok sayıda Arap akınlarından dolayı ilk tapınak tamamen yok edilmiştir. 1862'de Rus İmparatoru I. Nicholas'ın emriyle kilise yenilenmiştir. Yıkılan kubbenin yerine düz tavan yapılmış ve yan şapel ve bir çan kulesi ile taçlandırılmıştır. Aziz Nicholas'ın [Νικόλαος-Aya Nikola] kalıntılarının İtalyanlar tarafından Bari'ye götürülmesine rağmen, bölgedeki tek piskopos tahtının yanı sıra Saint Nicholas'ın [Νικόλαος-Aya Nikola] mermer lahiti de iyi korunmuş durumda olup günümüzde görülebilmektedir. Saint Nicholas [Νικόλαος-Aya Nikola] kendisine atfedilen mucizeler nedeniyle mucize yaratan lakabıyla da bilinen Saint Nicholas'ın [Νικόλαος-Aya Nikola] Noel Baba karakterine ilham kaynağı olduğu düşünülmektedir.