The title of the page

Likya Patara Antik Kenti

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,455
Beğeni
11,573
Patara [Πάταρα] antik kentinde darb edilmiş Drahmi kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PATARA.jpg


Sikke ön yüzde Apollo.
Arka tip Kithara, her iki tarafında antik kentin isminin baş harfleri Π-Α / PA lejantı.
Üstte ΛVKIΩΝ - LYKION / Likya lejantı.

Antik dönem ismi Patara [Πάταρα] olan antik kent günümüz Fethiye-Kalkan arasında Babadağ [Xanthos] Vadisinin güneybatı ucunda bugünkü Gelemiş köyü bölgesinde bulunan antik Likya'nın en güçlü şehirlerinden birisidir. Patara [Πάταρα] Antik Kenti Aziz Nikolaos'un [Noel Baba] doğum yeridir. Antik kentin ismi Arsinoe [Ἀρσινόη] olarak da adlandırılmıştır.

5000 yıl önce kurulan Patara [Πάταρα] Antik Kenti, tarih boyunca önemini korumuş ve limanıyla uzun yıllar Akdeniz'e açılan kapı olmuştur. Konumu ve iklimsel özellikleri sayesinde ticaretteki önemini sürdüren limanı, Patara'nın gelişmesinin temel nedenidir. Yerleşme limanın çevresinde kurulmuş ve zenginleştirilmiştir.

Pers egemenliğinden sonra Büyük İskender tarafından fethedilen Patara [Πάταρα], sonraki yıllarda deniz üssü olarak hizmet vermiştir. Roma Dönemi'nde en parlak dönemini yaşayan şehir, erken Hristiyanlığın piskoposluk merkezlerinden biri haline gelmiştir. Ancak salgın hastalıklar ve savaşlar nedeniyle nüfusu azalan Patara [Πάταρα] zamanla gözden düşmüştür. İtibarını kaybetmesinin sebeplerinden biri de şehri bir zamanlar popüler yapan doğasıdır. Xanthos'un ya da bugünkü adı Eşen Nehri'nin taşıdığı kumlarla Patara Körfezi'nin dolması ile kent limanını ve önemini yitirmiştir.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.