The title of the page

Likya Phaselis Antik Kenti

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,515
Beğeni
11,696
Phaselis [Φασηλίς] antik kentinde darb edilmiş Stater kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_FASELIS.jpg


Sikke ön yüzde kadırga pruvası.
Arka tip yunusla süslenmiş kadırga pruvası.
Üstte antik kentin ismi ΦAΣHΛ - PHASEL lejantı.

Antik kente ait Stater sikkeler üzerinde ön yüzlerde domuz şeklinde kadırga pruvası veya pruva tasvirleri arka tiplerde pruva ve ΦΑΣ/PHAS veya Φ lejantları, farklı tip antik sikkeler ön yüzlerde Apollon tasvirleri, arka tiplerde lir ve ΦAΣHΛI/PHASELI - ΦAΣHΛ - PHASEL lejantı görülmektedir. Antik kentte darb edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikkeler ön yüzlerde aslan derisi başlığı ile Herakles, arka tiplerde tahtta oturan asa ve kartal tutan Zeus ile Φ lejantı görülmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_FASELIS2.jpg


Antik dönem ismi Phaselis [Φασηλίς] olan antik kent günümüz Antalya/Kemer ilçesine bağlı Tekirova bölgesinde bulunan antik kenttir. Phaselis [Φασηλίς] Antik Kenti MÖ 7. yüzyılda Rodos'lular tarafından kurulmuştur. Coğrafi konumu ile Likya bölgesinin önemli bir liman kentidir. Faselis/Phaselis [Φασηλίς] antik kentinin biri yarımadanın kuzeyinde diğeri kuzeydoğuda üçüncüsü ise güneybatı kıyısında yer alan üç limanı vardır. Komşusu Olympos [Ὄλυμπος] Antik Kenti ve korsanların talanlarına maruz kalan Phaselis [Φασηλίς] Antik Kenti, İÖ 43’de Roma egemenliğine girerek yeniden yapılanmış ve uzun bir süre refah içinde kalmıştır.

Phaselis [Φασηλίς] Antik Kenti , 1158’deki Selçuklu kuşatmasından sonra gerek depremler ve gerekse limanlarının işlevselliğini kaybetmesi ardından önemini kaybedip 13'üncü yüzyıl başlarından itibaren tamamen terk edilmiştir.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.