Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Likya Phaselis Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Phaselis [ΦΑΣΕΛΗΣ] antik kentinde darb edilmiş Stater kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_FASELIS.jpg


Sikke ön yüzde kadırga pruvası.
Arka tip yunusla süslenmiş kadırga pruvası.
Üstte antik kentin ismi ΦAΣHΛ - PHASEL lejantı.

Antik kente ait Stater sikkeler üzerinde ön yüzlerde domuz şeklinde kadırga pruvası veya pruva tasvirleri arka tiplerde pruva ve ΦΑΣ/PHAS veya Φ lejantları, farklı tip antik sikkeler ön yüzlerde Apollon tasvirleri, arka tiplerde lir ve ΦAΣHΛI/PHASELI - ΦAΣHΛ - PHASEL lejantı görülmektedir. Antik kentte darb edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikkeler ön yüzlerde aslan derisi başlığı ile Herakles, arka tiplerde tahtta oturan asa ve kartal tutan Zeus ile Φ lejantı görülmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_FASELIS2.jpg


Phaselis [ΦΑΣΕΛΗΣ], MÖ 691 yılında Rodos'taki [Rhodes] Lindoslu yerleşimciler tarafından günümüz Antalya-Kemer ilçesine bağlı Tekirova bölgesinde kurulmuştur. Aynı yıl, Rodoslu büyük denizciler Sicilya adasında Gela antik kentini kurarak nüfuzlarını Yunan dünyasına yaymıştır. Bir Dor şehri ve aslında Likya'daki tek tamamen Yunan şehri olan Phaselis, dil ve kültür açısından çevredeki tüm komşularından farklıydı. Barış içinde var olmuş gibi görünse de, erken tarihi hakkında çok az şey bilinmektedir. Ancak Perslerin Plataea'daki yenilgisinden sonra şehir, MÖ 469 civarında Delian Birliği'ne katılmak zorunda kaldı ve bu noktada şehir çevre duvarlarıyla güçlendirilmiştir. Phaselis, MÖ 550 civarında Lydo-Miletos standardına göre antik sikke darb etmeye başlamıştır. Phaselis gümüş antik sikkelerinin, Lidya'da antik sikkenin kullanılmaya başlanmasından birkaç on yıl sonra başladığı ve Küçük Asya'da darb edilen tüm gümüş antik sikkeler arasında en erken olmasa da en eskisi olduğu unutulmamalıdır.