Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Luca Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,190
Beğeni
12,341

Luca Antik Kenti


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LUCA.jpg


Luca, başlangıçta Ligurya nüfusunun yaşadığı, Tiren Denizi'nden 20 km içeride ve Auser nehrindeki [Serchio] bir adada yer alan bir yerleşim yeriydi; toprakları güneydoğudaki Arno'ya ve dolayısıyla Etrüsk sınırına ulaşmıştır. Luca şehri aslen Liguryalılar tarafından kurulmuş ve adını Ligurya dilinde bataklık yer anlamına gelen luk kelimesinden almıştır. MÖ 5. yüzyılda Luca'nın mülkiyeti Etrüskler arasında sık sık tartışılıyordu. MÖ 4. yüzyıla gelindiğinde Etrüskler şehrin tam kontrolünü ele geçirmiştir. Daha sonra MÖ 177'de Luca bir Roma kolonisi olarak yeniden kurulmuştur. Sömürgecilerin gelişi kentte Etrüsk kültürünün sonunun başlangıcı oldu. Etrurya'nın geri kalanında olduğu gibi, bölge tamamen Romalılaştıkça, nispeten kısa bir sürede ölmeye mahkumdu. Etrüsk dilini okuyabilen son kişilerden biri Roma İmparatoru Claudius'tur.

Lucca yakınlarındaki Gattaiola, Orentano'daki Ponte Gini ve Versilia'daki Bora dei Frati'de bulunan Etrüsk antik sikkeleri, MÖ 3. yüzyılda Luca'nın bir Etrüsk şehri olduğunu ve kalıntıları muhtemelen sonraki Roma ve ortaçağ kasabasının altında bulunduğunu ispat etmektedir. Luca, kuzeybatı Etruria'nın ana şehir devleti Volterrae'nin veya 6. yüzyılın sonlarından itibaren nüfuzunu Versilia ve Pian di Lucca'ya kadar genişleten önemli bir Etrüsk merkezi haline gelen Pisae'nin ileri karakolu olabilir. Antik kent İtalya'nın kuzeyindeki Toskana bölgesinde günümüz Lucca ili.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,190
Beğeni
12,341
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LUCCA (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LUCCA (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LUCCA (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LUCCA (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LUCCA (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LUCCA (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LUCCA (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LUCCA (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LUCCA (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LUCCA (10).jpg