The title of the page

Lyrbe Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,950
Beğeni
9,814
Lyrbe [Λύρβη] Antik KentiLyrbe [ Λύρβη] Antik Kenti ilk dönemler de ve eski yayınlarda yanlışlıkla Seleukeia [ Σελεύκεια ] adıyla tanıtılmıştır. Antik kentte bulunan Side yazıtında yerin kutsal alana dayanarak bir dağ kenti kimliğiyle isminin Lyrbe olması gerektiği, Seleukeia’nın Manavgat Çayı ile ulaşılabilen başka bir noktada bulunması ve liman kenti olması gerektiği kanısı ağırlık kazanmıştır. Antik kent Antalya / Manavgat ilçesine bağlı Bucakşeyhler köyü sınırları içinde bulunmaktadır. Lyrbe [ Λύρβη ] Antik Kenti Büyük İskender'in haleflerinden Suriye Kralı I. Selevkos Nikator (MÖ 321-280) adına kurulmuş olan 9 kentten biridir. [ Lyrbe kentinin Pamphylia Bölgesi’ne mi ya da Kilikia Bölgesi’ne mi ait olduğuna dair tartışmalar devam etmektedir. Nümizmatik alanında antik kent sikkelerini Kilikia Lrybe olarak görebiliriz. ]


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Lyrbe [ Λύρβη ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,950
Beğeni
9,814
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.