The title of the page

Lysimachia Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,950
Beğeni
9,814
Lysimachia [Λυσιμάχεια] Antik Kenti

Antik dönem ismi Lysimachia [Λυσιμάχεια] olan antik kent günümüz Gelibolu/Ortaköy bölgesinde, MÖ 309'da rakipleriyle savaşa hazırlanırken Büyük İskender'in generallerinden Lysimakhos/Lisimahos [Λυσίμαχος] tarafından başkent olarak kurulmuştur. Antik kentin ismi Lisimahosun kenti anlamına gelir. Antik kentin sembolü Aslan kabartmasıdır. Lysimachus [Λυσίμαχος], yeni şehri için sakinler elde etmek için tarihçi Hieronymus'un doğum yeri olan komşu Cardia kasabasını yok etti ve buranın sakinlerini ve diğer Chersonesean şehirlerini buraya yerleştirmiştir. Antik kentin ismi eski haritalarda Eksamil olarak da geçmektedir. Eksamil ismi orta çağda orada bulunan 6 Roma mili uzunluğundaki surun adı Hexamilion’dan gelmektedir. Bu yüzden Gelibolu Yarımadası kıstağına erken Osmanlı döneminde Eksamiliye denmektedir. [Kıstak iki adet kara parçasını birbirine bağlayan dar kara parçası]


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Lysimachia [Λυσιμάχεια] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.