Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Macrianus İmparatorun Hoşgörüsüne

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
260 yazında Romalılar ile Persler arasındaki Edessa savaşına katılan imparator Valerian ve 70.000 kişilik Roma ordusu feci bir şekilde yenilmiş ve imparator Valerian'ın [Valerianus I] Pers kralı Şapur tarafından esir alınmasından kısa süre sonra birçok isyan patlak vermiş ve Roma'nın doğusu paramparça olmuştur. Galya'da Postumus, Antakya'da Macrianus ve kardeşi Quietus ve Sirmium'da vali Ingenuus. Bu hiç şüphesiz Roma tarihinde yeni bir düşük noktaydı ve aşağılanan imparatorluk daha sonra parçalanmıştır. Postumus yönetimindeki kuzeybatı eyaletleri ve Quietus ve Macrianus kardeşler yönetimindeki Doğu eyaletleri geçici olarak ayrılmıştır. Sadece imparatorları düşünülemez bir olaya maruz kalmakla kalmamış, aynı zamanda Pers kralı Şapur da Suriye'yi işgal ederek Antakya'yı yedi yıl önce Uranius Antoninus'un isyan ettiği zamana kıyasla tamamen yağmalamıştı. Valerianus'un oğlu Gallienus hâlâ meşru imparator olmasına rağmen, Avrupa'yı bir dizi felakete karşı savunma konusunda çıkmaza girmişti. Bu anlamda Macrianus ve Quietus'un ayaklanmasını bir isyandan ziyade zor koşullara bir tepki olarak görebiliriz. İmparator Macrianus'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparator Macrianus büstü. Soldan sağa IMP C FVL MACRIANVS P F AVG - Imperator Caesar Fulvius Macrianus Pius Felix Augustus: Yüce komutan [İmparator] Sezar Fulvius Macrianus, Dindar, Mutlu/Şanslı, İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde hoşgörü, merhamet, bağışlamanın kişileştirilmesi tanrıça Indulgentia. Soldan sağa INDVLGENTIAE AVG - Indulgentiae Augusti: İmparatorun [Augusti] Hoşgörüsüne lejantı. Indulgentiae [Merhamet, hoşgörü, lütuf, iyilik] lejantı Roma antik sikkelerinde ya verilen bir izni, bahşedilen bir ayrıcalığı ya da bağışlanan bir haraç belirtmek için kullanılır.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MC.jpg