The title of the page

Magnesia Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Magnesia ad Maeandrum [ Μαγνησία του Μαιάνδρου ] Antik Kenti


Antik dönem ismi Magnesia ad Maeandrum [ Μαγνησία ἡ πρὸς Μαιάνδρῳ ] olan antik kent günümüz Aydın / Germencik ilçesine bağlı olan Tekinköy bölgesinde bulunan antik İyon kentidir.
Antik kent Menderes nehri kıyısında kurulmuştur. Ancak Menderes nehrin yatağının sürekli değişmesi sonucu oluşan taşkınların sebep olduğu salgın hastalıklar ve Pers saldırıları nedeniyle şehir bugünkü yeri olan Gümüş Dağı eteklerine M.Ö. 4. yüzyılda taşınmıştır. Kentin baş tanrısı Artemis, ikinci tanrısı ise Zeus’tur. Kentin sakinleri Zeus için, Zeus'un sıfatlarından olan şehrin kurtarıcısı anlamına gelen Sosipolis ünvanını kullanıyordu. Menderes Magnesiası olarak da bilinmektedir.


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Magnesia ad Maeandrum [ Μαγνησία του Μαιάνδρου ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.


Antik kentte darp edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan Antik Sikke. Sikke ön yüzde at üzerinde Kral Lykomedes tasviri, sikke arka yüzde kral Lykomedes ismi ΛΥΚΟΜΗΔ = LYKOMED ve üst tarafta antik kent ismi sikke üzerinde MAΓN = MAGN olarak darp edilmiştir.


Antik kentte darp edilmiş Oktobol kategorisinde olan Antik Sikke. Sikke ön yüz at üzerinde Euphemos [ Εὐφήμιος ] , sikke arka yüzde antik kent ismi MAΓNHTΩN = MAGNETON olarak darp edilmiştir.

 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
Gelmiş geçmiş tüm zamanlarin en kaliteli basarili antik sikke numizmatik sunumları ile tarihi eser severlere hitap eden bu forum sitesi takdire şayan teşekkürler emekleriniz için
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.