The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Makedonya Krallığı Antigonus III Doson Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,577
Beğeni
10,495
Makedonya Kralı Antigonus III Doson [Ἀντίγονος Γ Δώσων]Antigonid hanedanının bir üyesi olan Makedonya Kralı Antigonus III Doson. MÖ 229 ile MÖ 221 arasında Makedon kralı. Kral olarak, Antigonus III, askeri strateji kadar taktik diplomasinin de ustası olduğunu kanıtlamıştır. On yıldan daha kısa bir yönetim süresinde, yalnızca ulusunun sınırlarını güvence altına almakla kalmamış, aynı zamanda Makedonya'yı bölgedeki baskın güç olarak yeniden kurmuştur. Bir savaş sırasında hastalanıp ölmüştür.

Krala ait Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikkelerin ön yüzlerinde Poseidon tasvirleri, arka yüzlerde ise pruva üzerinde oturan Apollo tasvirleri ile birlikte ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΑΝΤΙΓΟΝΟΥ - BASILEOS ANTIGONOU lejantları görülmektedir.


Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Makedonya Kralı Antigonus III Doson'a [Ἀντίγονος Γ Δώσων] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,577
Beğeni
10,495
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.