The title of the page

Makedonya Olynthos Antik Kenti

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,988
Beğeni
9,853
Olynthos [Ὄλυνθος] antik kentinde darb edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke.Sikke ön yüzde Apollo.
Arka tip altı telli Kithara.
Çevresinde ΧΑΛΚΙΔΕΩΝ - CHALKIDEON lejantı.
Altta sikke darbından sorumlu magistrate ismi ΕΠΙ ΑΡΙΣΤΩΝΟΣ - EPI ARISTONOS lejantı.


Antik dönem ismi Olynthos [Ὄλυνθος] olan antik kent, günümüz Chalkidiki [Χαλκιδική] - Halkidiki yarım adasında bulunan antik kenttir. Herakles'in oğlu Olynthus [Ὄλυνθος] veya nehir tanrısı Strymon [Στρυμών] antik kentin mitolojik kurucusu olarak kabul edilmiştir. Olynthos [Ὄλυνθος] Antik Kenti aynı zamanda Kalkidyan Birliği'nin başkentidir.

Kalkidyan Birliği [Κοινόν τῶν Χαλκιδέων] Kuzeybatı Ege Denizi kıyısında, günümüz Chalkidiki [Χαλκιδική] - Halkidiki yarımadasında var olan federal bir devlettir. MÖ 348'de antik Makedon krallığının kurucusu ve Büyük İskender'in babası olan Makedonyalı Philip II [Φίλιππος] tarafından yok edilmiştir.

Philip'in saldırgan politikalarından ve komşu bölgelerin daha fazla işgalinden endişe duyan Olynthoslular, 352'de Atina ile bir ittifak kurdu. Üçüncüsünde Atinalılar, şehri garnizon yapmak ve savunmasını güçlendirmek için vatandaşları arasından askerler gönderdiler. Yanıt olarak Philip, 349'da Chalkidian League'e saldırdı ve 348'de onu tamamen ortadan kaldırmıştır.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.