Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Makedonya Olynthos Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
Olynthos [ΟΛΥΝΘΟΣ] antik kentinde darb edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_OLYNTHOS.jpg


Sikke ön yüzde Apollo.
Arka tip altı telli Kithara.
Çevresinde ΧΑΛΚΙΔΕΩΝ - CHALKIDEON lejantı.
Altta sikke darbından sorumlu magistrate ismi ΕΠΙ ΑΡΙΣΤΩΝΟΣ - EPI ARISTONOS lejantı.

Antik dönem ismi Olynthos [ΟΛΥΝΘΟΣ] olan antik kent, günümüz Halkidiki [ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ] yarım adasında bulunan antik kenttir. Herakles'in oğlu Olynthos [ΟΛΥΝΘΟΣ] veya nehir tanrısı Strymon [ΣΤΡΥΜΩΝ] antik kentin mitolojik kurucusu olarak kabul edilmiştir. Bottiaean'lar adı verilen Trakyalı bir halk, Pers kuvvetlerinin onları öldürdüğü ve kasabanın Halkidiki'deki yerel Yunanlılara teslim edildiği MÖ 479'a kadar Olynthos [ΟΛΥΝΘΟΣ] antik kentinde yaşamıştır.

Daha sonra bir süre Atina'nın hakimiyetinde olmasına rağmen Olynthos, MÖ 424'te Atina'ya karşı isyan etti ve ardından bağımsızlığını korumayı başardı. Olynthos [ΟΛΥΝΘΟΣ], Strymon nehrinin batısındaki başlıca Yunan şehri oldu ve 432'de, Peloponnesos savaşının ilk yıllarında, Halkidiki [ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ] Yarımadası'ndaki bir konfederasyon olan Halkidiki Birliğini [XAΛKIΔEΩN] kurdu ve bu birliğin başkenti oldu. Halkidiki Birliği, 431-404 Peloponnesos Savaşı'nın başlarında Makedon kralı II. Perdikkas, Halkidiki yarımadası'ndaki şehirleri ve halkları Atina egemenliğine karşı ayaklanmaya ve kendi federal devletlerini kurmaya teşvik etmiş ve birlik Halkidiki'deki birkaç şehrin Atina yönetiminden ayrılmasıyla kurulmuştur. Lig güçlendiğinde Sparta'nın düşmanlığını kazanmış ve bu, Sparta'nın zafer kazanmasına ve ligin dağılmasına kadar üç yıl süren bir çatışmaya yol açmıştır. Thebes, MÖ 371'de Sparta'yı mağlup ettiğinde, Halkidiki Birliği [XAΛKIΔEΩN] yeniden kuruldu ve her zamankinden daha da güçlenmiş olsa da MÖ 348'de antik Makedonya krallığının kurucusu ve Büyük İskender'in babası olan II. Philip tarafından hem birlik hem de Olynthos [ΟΛΥΝΘΟΣ] yok edilecekti.