The title of the page

Makedonya Pella Antik Kenti

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,455
Beğeni
11,573
Pella [Πέλλα] antik kentinde darb edilmiş Stater kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PELLA.jpg


Makedonya Yunan Krallığı Kral Philip II'ye ait Stater sikke.
Ön yüzde Apollo.
Arka tip arabacı biga'yı sağa doğru sürüyor altta kantharos.
Altta efor içinde ΦIΛIΠΠOY - PHILPPOU lejantı.

Antik dönem ismi Pella [Πέλλα] olan antik kent, günümüz Yunanistan'ın Orta Makedonya bölgesinde, Axios nehrinin batısındaki vadide bulunan, eski Makedonya krallığının başkenti ve Büyük İskender'in doğum yeri olan antik kenttir. Osmanlı döneminde Pella [Πέλλα] Antik Kenti Alakilise olarak bilinmektedir. Pella [Πέλλα] İbranice Tanrı'nın harikası anlamına gelmektedir.

Makedonya'nın en büyük ve en zengin şehri Pella [Πέλλα] Antik Kenti MÖ 168'de Romalılar tarafından yağmalanmış ve hazineleri Roma'ya taşınmıştır. [Ürdünde bulunan Pella şehri ile karıştırılmamalıdır.]

Pella [Πέλλα] Antik Kenti, Makedonyalı I. Archelaus [MÖ 413-399] tarafından özellikle krallığının başkenti olmak ve eski saray şehri Aigi'nin [Vergina antik kenti] yerini almak üzere kurulmuştur.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.