Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Makedonya Pella Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
Pella [ΠΕΛΛΑ] antik kentinde darb edilmiş Stater kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PELLA.jpg


Makedonya Yunan Krallığı Kral Philip II'ye ait Stater sikke.
Ön yüzde Apollo.
Arka tip arabacı biga'yı sağa doğru sürüyor altta kantharos.
Altta efor içinde ΦIΛIΠΠOY - PHILPPOU lejantı.

Makedon krallığının ikinci tarihi başkenti olarak bilinen Pella [ΠΕΛΛΑ], Yunanistan'ın Orta Makedonya bölgesinde, Axios nehrinin batısındaki vadide bulunan antik kenttir. Antik çağda Pella, gemilerin ulaşımına elverişli bir körfezle Thermaic Körfezi'ne bağlanan stratejik bir limandı, ancak o zamandan beri liman ve körfez dolmuş ve bölgeyi karayla çevrili halde bırakmıştır. Pella'dan ilk kez Herodot tarafından Xerxes'in seferiyle ilgili olarak ve Thukydides tarafından Makedonya'nın yayılması ve Trakyalıların kralı Sitalces'e karşı yapılan savaşla ilgili olarak bahsedilmiştir.

MÖ beşinci yüzyılın sonu dördüncü yüzyılın başında Makedon devletinin ilk başkenti olan Aigai'nin [Vergina] yerini alarak kısa sürede Yunanistan'ın en önemli siyasi, ekonomik ve kültürel merkezlerinden biri haline gelmiştir. Kral Archelaos veya Amyntas III tarafından siyasi ve ekonomik nedenlerden dolayı seçilen yeni başkent, verimli toprakların yakınında ideal bir konuma sahipken, kıyı konumu iletişimi kolaylaştırdı ve hem ticareti hem de Makedon yöneticilerin yayılmacı görüşlerini teşvik etmiştir. Şehrin idari ve askeri teşkilatı Kral Archelaos tarafından kontrol edilirken, aralarında Euripides [ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ], Agathon [ΑΓΑΘΩΝ] ve Choerilos'un [ΧΟΙΡΙΛΟΣ] da bulunduğu birçok ünlü şair ve ressam Zeuxis [ΖΕΥΞΙΣ] gibi sanatçılar güney Yunanistan'dan gelerek şehrin kültürel gelişimine katkıda bulunmuşlardır.