The title of the page

Makedonya Pella Antik Kenti

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,988
Beğeni
9,853
Pella [Πέλλα] antik kentinde darb edilmiş Stater kategorisinde olan antik sikke.Makedonya Yunan Krallığı Kral Philip II'ye ait Stater sikke.
Ön yüzde Apollo.
Arka tip arabacı biga'yı sağa doğru sürüyor altta kantharos.
Altta efor içinde ΦIΛIΠΠOY - PHILPPOU lejantı.

Antik dönem ismi Pella [Πέλλα] olan antik kent, günümüz Yunanistan'ın Orta Makedonya bölgesinde, Axios nehrinin batısındaki vadide bulunan, eski Makedonya krallığının başkenti ve Büyük İskender'in doğum yeri olan antik kenttir. Osmanlı döneminde Pella [Πέλλα] Antik Kenti Alakilise olarak bilinmektedir. Pella [Πέλλα] İbranice Tanrı'nın harikası anlamına gelmektedir.

Makedonya'nın en büyük ve en zengin şehri Pella [Πέλλα] Antik Kenti MÖ 168'de Romalılar tarafından yağmalanmış ve hazineleri Roma'ya taşınmıştır. [Ürdünde bulunan Pella şehri ile karıştırılmamalıdır.]

Pella [Πέλλα] Antik Kenti, Makedonyalı I. Archelaus [MÖ 413-399] tarafından özellikle krallığının başkenti olmak ve eski saray şehri Aigi'nin [Vergina antik kenti] yerini almak üzere kurulmuştur.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.