Antik Sikkeler Nümzimatik

Makedonya Pella Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,358
Beğeni
12,101
Pella [Πέλλα] antik kentinde darb edilmiş Stater kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PELLA.jpg


Makedonya Yunan Krallığı Kral Philip II'ye ait Stater sikke.
Ön yüzde Apollo.
Arka tip arabacı biga'yı sağa doğru sürüyor altta kantharos.
Altta efor içinde ΦIΛIΠΠOY - PHILPPOU lejantı.

Antik dönem ismi Pella [Πέλλα] olan antik kent, günümüz Yunanistan'ın Orta Makedonya bölgesinde, Axios nehrinin batısındaki vadide bulunan, eski Makedonya krallığının başkenti ve Büyük İskender'in doğum yeri olan antik kenttir. Osmanlı döneminde Pella [Πέλλα] Antik Kenti Alakilise olarak bilinmektedir. Pella [Πέλλα] İbranice Tanrı'nın harikası anlamına gelmektedir.

Makedonya'nın en büyük ve en zengin şehri Pella [Πέλλα] Antik Kenti MÖ 168'de Romalılar tarafından yağmalanmış ve hazineleri Roma'ya taşınmıştır. [Ürdünde bulunan Pella şehri ile karıştırılmamalıdır.]

Pella [Πέλλα] Antik Kenti, Makedonyalı I. Archelaus [MÖ 413-399] tarafından özellikle krallığının başkenti olmak ve eski saray şehri Aigi'nin [Vergina antik kenti] yerini almak üzere kurulmuştur.