The title of the page

Makedonya'da Antik Yunan Sikkeleri Bulundu

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
221
Beğeni
470
drkthvr.jpg


Arkeologlar, Makedonya'nın Yunanistan bölgesindeki ünlü Amfipolis mezarında antik yunan sikkeleri keşfettiler. Kazı başkanı Katerina Peristeri Cumartesi günü yaptığı açıklamada, bazı madeni paraların Büyük İskender'i tasvir ettiğini, bazılarının MÖ 2. ve 3. yüzyıllardan kalma olduğunu söyledi.

Arkeologlar devasa mezar kompleksine ilk olarak Ağustos ayında girdiler. Antik dünyada benzersiz olarak kabul edilir. Kasım ayı başlarında mezar odasında kemik kalıntıları ve antik yunan sikkeleri bulundu.

n0ab6ux.jpg


Amphipolis'in mezarı, Büyük İskender zamanından (MÖ 356-323) kalmadır ve Yunanistan'da şimdiye kadar keşfedilen en büyük antik mezar kompleksidir. 500 metrelik dairesel bir mermer duvarla çevrilidir. Kompleksin kendisi, girişte iki görkemli sfenks figürü bulunan birkaç odadan oluşmaktadır. Antik yunan sikkeleri İkinci mezar odasının girişinde iki metreden daha yüksek iki karyatid dibinde bulundu - tavanı taşıyan kadın figürleride mevcuttu Arkeologlar ayrıca bozulmamış bir mozaik buldular.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.