Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Maximinus Daia Yenilmez Sol'a

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338

Maximinus Daia - Gaius Valerius Galerius Maximinus - Maximinus II

II. Maximinus, Galerius'un, Diokletianus döneminde Sezar olarak nüfuzu sayesinde orduda yüksek bir mevkiye yükselmiştir. II. Maximinus, Diokletianus ve Maximian'ın 305 yılında tahttan çekilmesinin ardından Tetrarşi olarak bilinen yeni bir imparatorluk hükümeti sistemi kurulmuş ve Maximinus II iki yeni Augusti'den biri olan amcası Galerius tarafından Sezar rütbesine yükseltilmiştir. İmparator Galerius'un yeğeni Maximinus II Daia [veya Daza], MS 305 yılında amcası onu belirsizlikten kurtarıp İkinci Tetrarşi'de Sezar rütbesine yükselttiğinde imparatorluk korumasında görev yapıyordu. Kendisine yöneltilen birçok suçlama doğru olsa da, bu davada galip gelen I. Konstantin'in [Büyük Konstantin] tarih yazdığını ve Orta Çağ'a kadar varlığını sürdüren edebi anlatımların, zalim olarak damgalananlara karşı önyargılı olan keşiş alimleri tarafından incelendiğini akılda tutmak gerekir. Maximinus II'ye ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparator Maximinus II büstü. Soldan sağa IMP C GAL VAL MAXIMINVS P F AVG - Imperator Caesar Galerius Valerius Maximinus Pius Felix Augustus: Başkomutan Sezar Galerius Valerius Maximinus Dindar Şanslı İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde kültü antik dünyanın en popülerleri arasında yer alan yenilmez veya yenilmemiş güneş tanrısı Sol [güneşin kişileştirilmesi] elinde Serapis’in büstünü tutuyor. Soldan sağa SOLI INVICTO - Soli Invicto: Yenilmez Sol'a [Güneş] lejantı. Altta SMN - Sacra Moneta Nikomedia [İzmit] lejantı. SM N lejantı, Kutsal Darphane Nikomedia veya Nikomedia antik kentinin kutsal parası/sikkesi olarak tercüme edilir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MAX.jpg