The title of the page

Metropolis Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,950
Beğeni
9,814
Metropolis [ Μητρόπολις ] Antik KentiAntik dönem ismi Metropolis [ Μητρόπολις ] olan antik kent günümüz İzmir - Torbalı ilçesi sınırlarında bulunan İyonya kentidir. Yeniköy ve Özbey köylerinin arasında bir tepede kuruludur. Metropolis [Μητρόπολις ], Ana Tanrıça Kenti anlamına gelmektedir. Μετηρ Δαλλησια [Meter Gallesia] isimli Ana Tanrıça’ya [bilinen adıyla Kybele] ait bir kült yeri işlevi gören kutsal mağara, antik kentin yakınında bulunan Uyuzdere Mevkii’nde bulunmaktadır. Mağarada yapılan kazılarda çok sayıda pişmiş toprak Ana Tanrıça heykelciği bulunmuştur. Roma İmparatorluğu döneminde şehir yamaçlardan aşağı doğru gelişmiştir. Bizans döneminde şehir piskoposluğunun merkezi olmuş savaşlar nedeniyle küçülmeye başlamıştır.
Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Metropolis [ Μητρόπολις ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
Bilgi ve görseller için teşekkürler emekleriniz ile antik sikkeler ve numizmatik alanında her yaştan her kesime öncü bir sosyal platform forum sitesi kurulmuş oldu
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.