Antik Sikkeler Nümzimatik

Müzeden Yüzlerce Altın Sikke Çalındı

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
226
Beğeni
474
Almanya’daki bir müzeden dokuz dakika içinde 2 milyon Euro değerinde altın antik sikke çalındı.

antik sikkeler nümizmatil_müzeden altın sikkeler çalındı.jpg


Polis, Bavyera eyaletinde, Manching’deki Kelt ve Roma Müzesi’ne geceyarısı hırsız girdiğini ve Kelt döneminden kalma yüzlerce altın parayı alıp kaçtığını açıkladı. Tam sayı açıklanmadı. MÖ 1-2’nci yüzyıldan kalma oldukları belirtildi.

Çalınan 483 altın antik sikke, 1999 yılında Manchning'deki eski bir yerleşim yerinde yapılan kazılar sırasında keşfedildi ve 20. yüzyılda bulunan en büyük Kelt altın hazinesi olarak kabul ediliyor.

Açıklamaya göre hırsızlar müzenin alarm sistemini bozarak müzeye girmiş. Çünkü müzenin yakınlarındaki internet kabloları kesilmiş halde bulundu. Civardaki binalarda da müzede olduğu gibi internet bağlantısında kesinti oldu ve kapı açıldığında alarm devreye girmedi. Müze çalışanları sabah işe geldiklerinde antik sikkelerin saklandığı cam bölmeler kırılmış ve içindeki yüzlerce antik sikke çalınmıştı.

Arkeolojik Devlet Koleksiyonu Direktörü Dr. Rupert Gebhard, Bu tür antik sikkeler için kesinlikle bir pazar var diye açıklıyor. Bu antik sikkeler parça başına 3000 ila 4000 Euro'dur, yani toplam işlem fiyatı 2 milyon Euro'ya yakın.

antik sikkeler nümizmatik.jpg