The title of the page

Myra Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,950
Beğeni
9,814
Myra [Μύρα] Antik KentiAntik dönem ismi Myra [Μύρα] olan antik kent günümüz Antalya/Kale ilçesinin yer aldığı bölgede bulunan antik bir Likya kentidir. Kale ismi değiştirilmiş olup günümüz adı Demre olarak geçmektedir.

Antik kentte bulunan kaya mezarları, Likçe yazıtları ve antik sikkeler ışığında Myra’nın İ.Ö. 5'inci yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğü bilinmektedir. Likya uygarlığındaki üç oy hakkına sahip şehirlerden oluşan altı kentten birisi olan Myra [Μύρα] Antik Kenti, En Parlak Şehir unvanına sahip olarak ne kadar önemli bir şehir olduğunu ortaya koymaktadır.

Bizans İmparatoru II. Theodosius beşinci yüzyılda Myra [Μύρα] antik kentini Likya'nın başkenti yapmıştır. St. Nicholas Kilisesi, antik kentin ana cazibe merkezidir. Kilise MS IV. yüzyılda haç şeklinde bir bazilika olarak inşa edilmiş olup, çok sayıda Arap akınlarından dolayı ilk tapınak tamamen yok edilmiştir. 1862'de Rus İmparatoru I. Nicholas'ın emriyle kilise yenilenmiştir. Yıkılan kubbenin yerine düz tavan yapılmış ve yan şapel ve bir çan kulesi ile taçlandırılmıştır. Aziz Nicholas'ın [Νικόλαος-Aya Nikola] kalıntılarının İtalyanlar tarafından Bari'ye götürülmesine rağmen, bölgedeki tek piskopos tahtının yanı sıra Saint Nicholas'ın [Νικόλαος-Aya Nikola] mermer lahiti de iyi korunmuş durumda olup günümüzde görülebilmektedir. Saint Nicholas [Νικόλαος-Aya Nikola] kendisine atfedilen mucizeler nedeniyle mucize yaratan lakabıyla da bilinen Saint Nicholas'ın [Νικόλαος-Aya Nikola] Noel Baba karakterine ilham kaynağı olduğu düşünülmektedir.
Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Myra [Μύρα] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,950
Beğeni
9,814
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,950
Beğeni
9,814
 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
Kaya mezarları ile unlu bu nadide antik kentimizin güzel görselleri biyografisi eşliğinde numizmatik figürlerin süslediği antik sikkelerini de görmek incelemek çok güzel teşekkürler
@Ares
 

Ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
84
Beğeni
289
turistik gezilerde ilk uğramak istediğim yer mükemmel.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.