Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Nerva - Ordunun Uyumu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
İmparator Nerva'nın saltanatı selefininkinden [Domitianus] oldukça farklıdır. Askerlerin maaşlarını yıllık 225 denariden [Jül Sezar'ın zamanından beri standart olan] yılda 300 denari'ye çıkararak ordusunu şımarttı ve onlara artan ağırlık ve saflıkta antik sikkeler ile ödeme yapmıştır. Bu, yaşlı bir senatör için takip edilmesi zor bir hareketti; özellikle de ordunun en az altmış yıldır imparatorların yaratılmasında ve sürdürülmesinde etkili olduğu göz önüne alındığında. Para, Nerva'nın başarısının anahtarıydı. İmparator Nerva, selefi Domitianus'un ağır, saf aureus [Altın] antik sikke standartlarını korudu ve antik sikkelerin arka yüzlerini orduya adamıştır. Örnek antik sikke imparator Nerva'nın orduya uyum çağrısında bulunmasının tipik örnekleridir. Antik sikke üzerinde görülen kenetlenmiş eller Nerva'nın ordu ve senatonun birlikte çalışabileceğine dair umudunu da temsil etmektedir. Ancak Nerva'nın mali ve nümizmatik yeniliklerine rağmen orduyla ilişkisi gergindi. Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin darb edildiği yıl [97], yeni imparatora [Nerva] karşı iki başarısız komplo vardı. Biri Tuna Nehri'nde konuşlanmış birlikler tarafından, diğeri ise esas olarak Domitianus'u öldürenlerden intikam almak isteyen Roma'daki praetorian muhafızlar tarafından. İçinde bulunduğu tehlikenin farkında olan imparator Nerva, akıllıca davranarak, paylaşmış olduğumuz antik sikkenin darb edildiği yılın Eylül veya Ekim ayında, o zamanlar Yukarı Almanya'nın valisi olan komutan Trajan'ı halefi olarak kabul etmiştir. Dört ay içinde Nerva, doğal bir nedenden dolayı öldü ve yerine yasal olarak Trajan geçmiştir. İmparator Nerva'ya ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparator Nerva büstü. Soldan sağa IMP NERVA CAES AVG P M TR P COS III P P - Imperator Nerva Caesar Augustus, Pontifex Maximus, Tribunicia Potestate, Consul Tertium, Pater Patriae: Başkomutan [İmparator] Nerva, Sezar, imparator [Augustus], Başrahip, Tribün Gücü Sahibi, Üçüncü Kez Konsül, Ulusun Babası lejantı. Sikke arka yüzde Pruva üzerinde duran lejyoner kartalı aquila'yı tutan kenetlenmiş sağ eller. Soldan sağa CONCORDIA EXERCITVM - Concordia Exercitum: Orduda Uyum veya Ordular Arası Uyum / Ordunun veya Milislerin Birliği lejantı. Antik sikkenin arka yüzü imparatorun saltanatı sırasında hem karada hem de denizde güçlerin uyum ve birliğine işaret etmektedir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NR.jpg