Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Nikomedes I

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,190
Beğeni
12,341
Bitinya/Bithynia kralı I. Nikomedes'e ait Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke.

agesilaos-antik-sikkeler-numizmatik_nikomedes-jpg.63107


Sikke ön yüzde Nikomedes.
Arka tip savaşçı tanrıça [Bendis] solda kayanın üzerine oturmuş, kısa tunik giymiş ve sağ eliyle iki mızrak ve sol eliyle kınında kılıcını tutmaktadır. Sol kolunun altında kayaya yaslanmış süslü kalkan, arkasında ölü ağaç dalı, solda Nike.
Arka tip sağda BAΣIΛEΩΣ - BASILEOS solda NIKOMHΔOΥ - NIKOMEDOU lejantı.

Bithynia'nın üçüncü kralı ve I. Zipoetes'in en büyük oğludur. Nikomedia İzmit şehri başkent olarak Nikomedes I tarafından kurulmuştur. Nikomedes I antik sikkelerinde ön yüzlerde kralın diademli portresi görülmekte, sikke arka tiplerde kayanın üzerinde oturan Trakyalı ay tanrıçası Bendis tasviri ve ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΝΙΚΟΜΗΔΟΥ/BASILEOS NIKOMEDOU lejantı görülmektedir. Bilinen çok az sayıda sikkesi vardır. Trakyalı ay tanrıçası Bendis, mızrak taşıyan bir avcı olarak tasvir edilir.