Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Numerianus İmparatorların Cesareti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
MS 282'de Yukarı Tuna'nın Raetia ve Noricum'daki lejyonları isyan etti ve Probus'a karşı praetorian vali Marcus Aurelius Carus'u imparator ilan etti. Probus'un Sirmium'da konuşlanmış ordusu Carus'la savaşmak istemedi ve bunun yerine Probus'a suikast düzenledi. Zaten altmış yaşında olan Carus, oğulları Carinus ve Numerianus'u hemen Sezar rütbesine yükseltti. 283 yılında Carus, Sasani imparatorluğu içindeki bir veraset krizinden yararlanmaya karar verdi ve Numerian'la birlikte bir ordunun başında doğuya doğru yürürken Carinus Batı'da görevde kaldı. Kampanya büyük bir başarı elde etti ve ordu Pers topraklarına büyük saldırılar düzenlemeyi ve hatta başkent Ktesiphon'u ele geçirmeyi başarmıştır. Kampanya, Carus'un aniden [bazı antik kaynaklara göre yıldırım düşmesi sonucu] ölmesiyle erken sona erdi. Numerianus, İran'dan düzenli bir şekilde geri çekildi ve ardından batıya yaptığı yolculuk sırasında gizemli koşullar altında öldü.

Antik sikkenin arka yüzü, Roma antik sikkelerinin propagandacı doğasını simgeler ve Numerianus'a yiğitlik, mertlik, mükemmellik, cesaret, karakter ve bir Romalının, özellikle de bir imparatorun gerekli niteliklerini kapsayan erdem niteliğini vermektedir. Herkül'ün ayakta duran figürü, sopa ve aslan derisi gibi alışılagelmiş nitelikleriyle birleştiğinde, antik sikkenin arka yüzü Numerianus ve Carus'un doğuda elde ettiği askeri zaferlere gönderme yapmaktadır.

Sikke ön yüzde imparator Numerianus büstü. Soldan sağa IMP NVMERIANVS P F AVG - Imperator Caesar Numerianus Pius Felix Augustus: Başkomutan [İmparator], Sezar Numerianus, Dindar, Talihli/Şanslı İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde Herkül. Soldan sağa VIRTVS AVGG - Virtus Augustorum: İmparatorların Cesareti lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler NümizmatikNUM.jpg