Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327

Nümizmatik Nedir ?


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg

Nümizmatik; eski para, madalya, Antik Sikke ve benzeri tarihi eserleri inceleyen bilim dalıdır. Nümizmatik bilimi Antik Sikkelerin ağırlıklarını, Antik Sikkelerin darb edildiği antik kentleri, Antik Sikkelerin içinde bulunan madenleri, Antik Sikkelerin yeryüzündeki dağılım şekillerini, Antik Sikkelerin hangi yıllarda darb edildiğini ve hangi İmparator tarafından darb ettirilmiş olduğunu inceler. Ortaya çıkan bilgilerle coğrafya, tarih, dinler tarihi, sanat tarihi, ekonomi tarihi gibi bilimlere katkı sağlanır.

Nümizmatik; kaybolmuş uygarlıkların, kentlerin ve yerleşim yerlerinin kesin olarak belirlenmesine katkı sağlar, tarihsel süreç içinde yok olmuş anıt ve yapılara ilişkin kanıtları bizlere anlatır. İmparatorların saltanatlarının başlangıç tarihlerinin, almış oldukları unvanların, imparatorluk dönemleri boyunca yaptıkları işlerin, kazandıkları zaferlerin ya da yenilgilerin kesin biçimde belirlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda nümizmatik Antik Sikke darbında kullanılan madenin türüne göre o toplumun, o dönemdeki ekonomik durumu konusunda ciddi ipuçları sağlamakatadır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg

Bir arkeoloğun kazı çalışmasında bulabileceği en iyi şeylerden biri Antik Sikkedir. Bulunmuş olan bir Antik Sikke yapılan arkeolojik çalışma katmanı için anında bir tarih sağlayabilir. Ek olarak Antik Sikkeler ticaret, ekonomi, sosyal organizasyon, mitoloji, ideolojiler, şahsiyetler, liderlik, askeri, önemli olayları anlatmaktadır. Antik Sikkelerin hangi devlet döneminde, hangi yıllarda, hangi İmparator adına darb edildiği gibi bulgular tarihsel gerçeklerin ortaya çıkarılmasında önemli rol oynamaktadır.

Antik Sikkelerin analizleri için sikkeler üzerinde anlaşılması gereken bazı terimler mevcuttur. Roma imparatorluk Antik Sikkeleri ön yüzlerde genellikle İmparatorun portresi veya İmparatorun bir akarabasını bizlere gösterebilir. Roma dönemine ait Antik Sikkeler üzerinde diğer İmparatorların isimlerine benzer isimler görebilirsiniz unvanlardan veya hanedanlardan dolayı. Her imparatorun Antik Sikkeler üzerinde kişisel isimlerinden farklı olarak İmparatorluk isimleri Antik Sikkeler üzerinde darp edilmiştir.


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_H891.jpg


Nümizmatik alanında Antik Sikkelerin Tarihlendirilmesi

Antik sikkeler darp zamanını gösteren bir tarih taşımadıklarından dolayı, Antik Sikkelerin üzerindeki betimlemelerin üslup kritiği yapılarak Antik Sikkenin tarihlendirmesi gerçekleştirilir. Antik vazolar veya heykeller gibi diğer sanat eserlerinde olduğu gibi, Antik Sikkelerde de figürün işlenişi ve üslubu incelenip benzerleriyle karşılaştırılmasıyla sonucunda sikkenin basıldığı dönem tespit edilebilir. Diğer antik sanat eserleri için kullanılan dönemsel kronoloji sikkelerin tarihlendirilmesinde de kullanılır.


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BANNEER.jpg
 

Hera

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
21
Beğeni
80
Son derece aydınlatıcı bilgiler vererek nümizmatik ile ilgili merak ettiğim pek çok konuyu öğrendim teşekkür ederim.
 

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
numizmatik severler olarak eminiz kii bu sitede tatmin edici görseller ve antik kent biyografileri ile yapilan tüm sunumlar özgündür emek verilerek hazırlanmaktadır. ülkemizde bu kulvarda ve kalitede başka bir oluşum yoktur toplumun her kesiminden insanların güvenle başvurabileceği bir kaynaktır bu eserin mimarı olan @Antik Sikkeler 'e minnettarız