Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Olous Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338

Olous [ΟΛΟΥΣ] Antik Kenti Sikkeleri


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Olous .jpg


Girit'in kuzeydoğu kıyısında günümüz Elounda kasabası bölgesinde yer alan Olous [ΟΛΟΥΣ] antik kenti, Girit'i Spinalonga adasına bağlayan kıstak üzerinde yer alan artık batık durumda ve dalgıçlar için popüler bir su altı arkeoloji parkıdır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Antik kentin darphanesi, MÖ 330 dolaylarında antik sikke darbı yapmaya başlamıştır. Ancak diğer Girit şehirleriyle karşılaştırıldığında çok az darb edilmiş olan antik sikkeleri günümüzde olağanüstü derecede nadirdir. Antik çağda, Olous [ΟΛΟΥΣ] antik kentinde MS 2. yüzyıl civarında, özellikle tanrıça Artemis'le ilişkilendirilen Girit tanrıçası Britomartis'e [tatlı bakire] adanan ünlü ahşap heykeliyle ve tapınağı ile tanınırken, antik kentte ayrıca Thalaios Zeus'a da tapınılırdı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Q.jpg