The title of the page

Ouerbe Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,455
Beğeni
11,573
Ouerbe [Ουέρβε] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Antik dönem ismi Ouerbe [Ουέρβε] olan antik kent günümüz Antalya/Korkuteli ilçesine bağlı olan günümüz Yelten köyü bölgesinde bulunan antik Pisidya kentidir. Antik kent daha sonra Roma ve Bizans dönemlerinde Pamphylia bölgesine bağlıdır. Köy adını, Roma döneminde Bizans gemilerinin yelken direği ihtiyacını sağladığı için Yelken adını almış ve zamanla halk tarafından Yelken kelimesini Yelten olarak değişmiştir. Yelten kelimesinin yele karşı, havalı yer gibi anlamları da vardır. Günümüzde köy iki dağ arasına kurulu durumdadır.

Ouerbe [Ουέρβε] antik kenti ΟΥЄΡΒΙΑΝΩΝ/OUERBIANON lejantı ile antik sikke darbı yapmıştır. Antik kent Verbe olarak da tanıtılmaktadır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Ouerbe [Ουέρβε] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TF2 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TF2 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TF2 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TF2 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TF2 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TF2 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TF2 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TF2 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TF2 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TF2 (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TF2 (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TF2 (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TF2 (13).jpg
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.