The title of the page

Ouerbe Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Ouerbe [Ουέρβε] Antik KentiAntik dönem ismi Ouerbe [Ουέρβε] olan antik kent günümüz Antalya/Korkuteli ilçesine bağlı olan günümüz Yelten köyü bölgesinde bulunan antik Pisidya kentidir. Antik kent daha sonra Roma ve Bizans dönemlerinde Pamphylia bölgesine bağlıdır. Köy adını, Roma döneminde Bizans gemilerinin yelken direği ihtiyacını sağladığı için Yelken adını almış ve zamanla halk tarafından Yelken kelimesini Yelten olarak değişmiştir. Yelten kelimesinin yele karşı, havalı yer gibi anlamları da vardır. Günümüzde köy iki dağ arasına kurulu durumdadır. Ouerbe [Ουέρβε] antik kenti Google üzerinde çeşitli makalalerde Yelten köyü bölgesinde Verbe antik kenti olarak hatalı bir şekilde tanıtılmaktadır. Antik kentin darb etmiş olduğu antik sikkeler üzerinde ΟΥЄΡΒΙΑΝΩΝ/OUERBIANON lejantları görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Ouerbe [Ουέρβε] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.