Antik Sikkeler Nümzimatik

Paflagonya Gangra-Germanikopolis Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,467
Beğeni
12,122
Günümüz Çankırı'nın altında gömülü olan Gangra-Germanikopolis antik kentinden günümüze hiçbir şey ulaşmadı ve bu nedenle, Caracalla döneminde darb edilen çok nadir Roma antik sikkelerinde ortaya çıkan mimari görüntüler dışında antik kentin neye benzediğini bilmiyoruz.

Gangra antik kentinde darb edilmiş ntik sikkenin arka yüzünde görülen soldaki ve sağdaki iki kule ve sol kuleden çıkan taş işçiliği göz önüne alındığında, bunun şehir surlarının veya daha spesifik olarak yerel akropolisin bir tasviri olduğu anlaşılmaktadır.

Gangra-Germanikopolis'in müstahkem olduğu, Galat hanedanı Deiotaros'un Morzeüs'ün kraliyet ikametgahı olan ve aynı zamanda küçük bir kasaba ve bir kale olan Gangra'ya sahip olduğunu Strabon bildirmektedir.

Antik sikkenin arka yüzünde görülen kısaltma APX ΠAΦ ΓANΓPΩN = APXEOTATH ΠAΦΛAΓONIAΣ ΓANΓPΩN lejantı; Paphlagonia'nın en eski şehri Gangra olarak tercüme edilir.

Gangra-Germanikopolis antik kentine ait detaylı antik sikke görselleri ve antik kent hakkında daha fazla bilgi için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GANGRA.jpg