The title of the page

Pamphylia Side Antik Kenti

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,578
Beğeni
11,718
Side [ Σίδη ] antik kentinde darb edilmiş Stater kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_SİDE.jpg


Sikke ön yüzde Athene tasviri.
Sağ elinde Baykuş, sol eli kalkanın üzerinde, solda antik kentin simgesi olan Nar.
Arka tip Apollo. Sağ elinde önündeki sunağın üzerinde defne dalı tutuyor.
Sol elinde Yay, sağda Kuzgun.

Antik dönem ismi Side [ Σίδη ] olan antik kent günümüz Antalya / Manavgat Selimiye köyü bölgesinde Yunan yerleşimcileri tarafından bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Side Pamphylia [Παμφυλία] bölgesinin en önemli liman kentlerinden birisidir. MÖ 138 yılında Suriye tahtına oturan sonraları ise Sidetes lakabını alan Antiokhos VII’nin gençliğinde öğrenim görmesi için Side’ye gönderilmesi, antik kentin Doğu Akdeniz’de önemli bir kültür merkezi olduğunun göstergesidir. Side [ Σίδη ] ismi Yunanca nar anlamına gelmektedir ve antik kent sikkeleri üzerinde sıklıkla Nar tasvirleri görülmektedir. Side [ Σίδη ] Antik Kenti limanı Akdeniz'deki köle ticaretinin idari merkezi haline gelmiştir. Side [ Σίδη ] Antik Kenti Arkaik dönemde darb etmiş olduğu sikkelerinde antik kentin koruyucu tanrısı olarak Athena görülmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_SİDE2.jpg


MÖ 1. yüzyılda Pisidya ve dağlık Kilikya bölgelerinde başlayan korsanlık, Pamfilya ve Side’ye de gelmiştir, korsanlarla başa çıkamayan Sideliler liman ve pazarlarını korsanlara açmak zorunda kalmışlardır. MÖ 78 yılında Romalı Konsül Publius Servilius’un bölgeyi korsanlardan temizlemesi üzerine Side de Pamfilya’nın diğer kentleri gibi Roma İmparatorluğu’na bağlanmıştır. MÖ 25 yılından sonra ise Augustus, Pamfilya bölgesini doğrudan doğruya kendisine bağlı bir memurun yönettiği eyalet haline getirmiştir. Bu tarihten sonra Side Roma’ya bağlı eyaletin bir kentidir.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.