Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Part İmparatorluğu Satrap Andragoras Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Partların Ahameniş ve Seleukos Satrapları

Andragoras [ANΔPAΓOPOY]


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_Andragoras.jpg


Tarihçi Justin'in bahsettiği Andragoras[ΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ] adında iki Part hükümdarı vardır. Andragoras'ın [ΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ] kim olduğunu ve MÖ 3. yüzyılın ortalarında bölgede yaşanan olaylarda nasıl bir rol oynadığını tespit etmenin zorluğu, antik sikkeleri dışında çağdaş kanıtların azlığından kaynaklanmaktadır. Mevcut edebi kanıtlar, Büyük İskender'in daha sonraki Greko-Romen tarihçilerinden [Arrian ve Curtius] ve ayrıca MS 1. yüzyıl tarihçisi Pompeius Trogus'tan [daha sonra Justin aracılığıyla tanınacaktır] kaynaklanmaktadır. Justin'in iki referans dışında, antik tarihçiler Arrian ve Diodorus Siculus'un, Büyük İskender'in Pers satrabı Phrataphernes'i bu konumda tuttuğunu belirten ifadeleri mevcuttur. Aslında Phrataphernes Andragoras'ın Yunanca versiyonudur. Olası bir çağdaş kanıt ise İran ve Türkmenistan'ın batı sınırı yakınında Hyrcania Gurgan'da bulunan ve Andragoras adında bir kişinin I. Antiochos döneminde yüksek rütbeli bir yetkili olarak adlandırıldığı MÖ 266'dan daha eski Yunanca bir yazıttır. Yalnız bu bilgilerin hiçbiri, söz konusu Andragoras'ın tamamen başka bir kişi olduğu ve hakkında antik sikkeleri dışında hiçbir tarihsel kaydın kalmadığı olasılığını ortadan kaldırmaz. Bir gün yeni bir yazıtın bulunması Andragoras hakkında kesin bilgi sağlayabilir, ancak şu anda bu antik sikkelerin Justin tarafından anlatılan Seleukos satrapı tarafından, belki de Baktriya, Hyrcania ve Parthia'daki isyanlarla karşı karşıya kaldığı sırada basıldığı kabul edilmektedir.

Tarihçi Justin'in bahsettiği ilk Andragoras [ΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ], Büyük İskender tarafından Partların valisi olarak atanan asil bir Pers olan Büyük İskender'in esrarengiz haleflerinden biriydi. Justin'in bahsettiği ikinci Andragoras [ΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ] ise Seleukos krallarından I. Antiochos veya II. Seleukos gibi bir Seleukos kralı tarafından satraplığına atanan ve Arşak hanedanının kurucusu Arşak [Arsakes I] tarafından öldürüldüğü bildirilen Andragoras'tır. Andragoras'ın toprakları kuzeyden göçebe Parniler [daha sonra Partlar oldu] tarafından istila edildi ve o, daha sonra artık bağımsız olan Part krallığının Arsak hanedanını kuran I. Arsakes tarafından mağlup edildi ve öldürüldü. Andragoras [ΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ] adının anakronik olduğu açıktır. Ancak yeni araştırmalar, antik sikkelerin ikinci Andragoras tarafından darb edilmiş olduğunu ikna edici bir şekilde göstermiştir. Darb edilen altın ve gümüş antik sikkeler üzerindeki Andragoras'ın aynı monogramının varlığı bu görüşü öne sürmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Satrap Andragoras'a ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U78311 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U78311 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U78311 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U78311 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U78311 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U78311 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U78311 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U78311 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U78311 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U78311 (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U78311 (11).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U6732H (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U6732H (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U6732H (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U6732H (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U6732H (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U6732H (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U6732H (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U6732H (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_U6732H (9).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PARTH_SEL_01 (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PARTH_SEL_01 (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PARTH_SEL_01 (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PARTH_SEL_01 (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PARTH_SEL_01 (5).jpg