Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Pontus Kralı Mithridates VI Eupator Dionysus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Pontus Kralı Mithridates VI Eupator Dionysus'a ait Pergamon antik kentinde darb edilmiş Stater kategorisinde olan antik sikke.

ANTİKSİKKELERNÜMİZMATİK.COM03.jpg


Sikke ön yüzde Mithradates VI Eupator.
Arka tip otlayan geyik, önünde hilal içinde yıldız.
Üstte BAΣIΛEΩΣ - BASILEOS lejantı.
Altta iki satır olarak MIΘPAΔATOY EYΠATOPOΣ - MITHRADATOU EUPATOROS lejantı.

Mithridates VI Eupator Dionysus.[Μιθραδάτης Εὐπάτωρ Δῐόνῡσος]. Hem Büyük İskender hem de Pers Kralı I. Darius'un soyundan geldiğini iddia etmiştir. Ölümünden sonra Büyük Mithridates olarak tanınmış ve Zehire olan yakınlığından dolayı Zehir Kralı olarak da anılır. Mithradates VI Eupator'un genişleme programı ve kendisini Yunanlıların Roma'ya karşı şampiyonu olarak görmesinden dolayı Roma ile çok büyük çatışmalar içine girmiştir. Sonunda üç yıllık savaşın ardından Büyük Pompey'e yenildi ve Pontus Krallığının yok olmasına, Pontus'un batısı Roma topraklarına, doğu kıyıları ise tamamen ortadan kaldırıldığı MS 64 yılına kadar Roma'ya yarı bağımlı olarak kalmıştır.

Pontos krallığında en fazla sikke darbı Mithridates VI döneminde olmuştur. Krala ait Stater sikkeler ön yüzlerde diadem'li Mithridates VI portresi, arka tiplerde Dionysos çelengi içinde hilal ve yıldız ile birlikte otlayan geyik ve BAΣIΛEΩΣ MIΘPAΔATOY EYΠATOPOΣ/BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS lejantları görülmektedir.

Mithridates VI Eupator'a ait Tetradrahmi kategorisinde olan gümüş antik sikkelerin ön yüzlerinde diadem'li Mithridates VI portresi, arka tiplerde Dionysos çelengi içinde hilal ve yıldız ile birlikte otlayan geyik ve BAΣIΛEΩΣ MIΘPAΔATOY EYΠATOPOΣ/BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS lejantları görülmektedir. MÖ 96-88 sikkelerinde arka tiplerde geyik yerine Pegasos tasviri bulunmaktadır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MTH1.jpg