Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Pontus Krallığı Mithradates III Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338

Pontus Krallığı Mithradates III - BAΣIΛEΩΣ MIΘPAΔATOY


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MITHRA_III.jpg


MÖ üçüncü yüzyılın sonları ve ikinci yüzyılın başlarında Pontus'ta tarihi kayıtlar yoktur; dolayısıyla hanedanın üçüncü ve dördüncü kralları olan II. ve III. Mithradates hakkındaki bilgiler kısıtlıdır. Pontos kralı III. Mithradates, Pontos kralı II . Mithradates'in ve kraliçe Laodike'nin oğludur. III. Mithradates'in hükümdarlığı yaklaşık olarak MÖ 220-185 olarak tarihlenir. III. Mithradates'in çocukları IV. Mithradates, I. Pharnakes ve Laodike adında bir kız çocuğudur. Pontus, sonraki yüzyıllarda konumunu istikrarlı bir şekilde geliştirecek ve Mithradates VI Eupator'un [MÖ 120-63] hükümdarlığı sırasında Roma'ya dünya hakimiyeti için meydan okuyabilecek kadar güçlü hale gelecekti.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PONTOS_08.jpg


Pontos Krallığında en çok antik sikke darbı VI. Mithradates döneminde darb edilmiştir ve bölgedeki antik kentlerin çoğu Pontos kralı VI. Mithradates döneminde antik sikke darbı yapmıştır. Mithridates VI'dan önceki krallara ait antik sikke yoktur [I. Mithradates - I. Ariobarzanes - II. Mithradates], sadece Pontus kralı III. Mithradates'e ait çok nadir bilinen bir kaç örnek antik sikke mevcuttur. III. Mithradates kendi portresi ile antik sikke darbı yapan ilk Pontos kralıdır. III. Mithradates'in yerine şiddetli ve kibirli bir kral olan oğlu I. Pharnakes geçmiştir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_pnts_5.jpgAGESİLAOS ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PNT_0K.jpg