Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Pontus Krallığı V. Mithradates Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327

Pontus Krallığı V. Mithradates - BAΣIΛEΩΣ MIΘPAΔATOY ΕΥΕΡΓΕΤOΥ


Pontus kralı I. Pharnakes'in oğlu V. Mithradates, halası Laodike ve amcası IV. Mithradates'in yerini almıştır. Mithridates V, seleflerinin başlattığı Roma Cumhuriyeti ile ittifak siyasetini sürdürdü. Üçüncü Pön Savaşı sırasında [MÖ 149 - MÖ 146] Kartaca'daki Roma kuvvetlerini gemiler ve küçük bir yardımcı kuvvetle desteklemiştir. Ayrıca Aristonikos'a karşı yapılan savaşta da kuvvet sağladı ve bu hizmetinden dolayı Roma konsülü Manius Aquillius tarafından Frigya [Phrygia Maior] eyaleti ile ödüllendirildi. Aristonikos'un savaşını sona erdiren konsül Aquillius, hem Nikomedes III hem de V. Mithradates'ten rüşvet almakla suçlandı ve Roma konsülünün işlemleri rüşvet gerekçesiyle Roma Senatosu tarafından iptal edilmiş olsa da V. Mithradates'in Frigya'daki mülkiyetini ölümüne kadar sürdürdüğü anlaşılmaktadır. Mithridates V, Antiochos IV Epiphanes ve IV. Laodike'nin kızı olan Yunan Seleukos Prensesi VI. Laodike ile evliydi. Bu evlilikten yedi çocuğu olmuştur. Kapadokya'lı Laodike, Mithradates VI, Mithradates Chrestus, Laodike, Nysa [Nyssa], Roxana ve Statira. MÖ 63 yılında Pontus Krallığı'nın yıkılmasından sonra Nysa, Roxana ve Statira idam edilmiştir.

V. Mithradates, MÖ 120 civarında Sinope'de [Günümüz Sinop] düzenlediği lüks bir ziyafette kendi yakınlarının komplosu sonucu öldürüldü [Strab.xp477]. Krallık karısı Laodike ile iki oğulları Mithradates VI Eupator ve Mithradates Chrestus'un ortak yönetimine kalmıştır. Kardeşler reşit olmadıkları için Kraliçe Laodike naip olarak tüm gücü elinde tutmuş ve oğlu Mithradates Chrestus'u tercih etmişti. Bu yüzden Mithradates VI Eupator kendisini tehdit altında hissediyordu ve annesi kraliçe Laodike'nin komplosundan kaçarak saklanmıştır.

Mithradates VI Eupator yaklaşık beş yıl sonra sonra ortaya çıkacak, hem annesini hem de küçük erkek kardeşini ortadan kaldıracak, Pontus krallığının Büyük Mithradates olarak bilinecek en ünlü kralı kralı olacak, Roma'nın en zorlu düşmanlarından biri olacak ve Mithradates VI Eupator'u yenmek için Roma'nın en iyi üç generali Sulla, Lucullus ve Büyük Pompey ortaya çıkacaktı.

V. Mithradates'in alttaki tablo üzerinde göstermiş olduğumuz bilinen çok nadir [Özel Müzede] bir kaç Tetradrahmi kategorisinde olan BAΣIΛEΩΣ MIΘPAΔATOY ΕΥΕΡΓΕΤOΥ [ Hayırsever Kral Mithradates ] lejantlı antik sikkesi mevcuttur.

AGESİLAOS ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg