Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Ptolemaios Krallığı Ptolemy VIII Physcon Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341

Ptolemaios Krallığı Ptolemy VIII Physcon [ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ Η O ΕΥΕΡΓΕΤΗΣ O ΦΥΣΚΩΝ]

ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΥ ΒΑΣΙΛΕΩΣ [MÖ 182 - 116]


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Ptolemy VIII Physcon.jpg


Ağabeyi Ptolemy VI Philometor ve kız kardeşi Kleopatra II ile olan kavgaları Ptolemaios imparatorluğunu bölen ve Roma müdahalesine davetiye çıkaran Ptolemy V ve I. Kleopatra Syra'nın en küçük oğlu Ptolemy VIII. Popüler olmayan bir hükümdar olduğundan, resmi onursal adı ΕΥΕΡΓΕΤΗΣ - Euergetes [Hayırsever] yerine sıklıkla ΦΥΣΚΩΝ - Physkon [Göbekli] olarak anılır. Ptolemy VIII Physcon, kardeşi Ptolemy VI Philometor ile MÖ 170-164'te ortaklaşa ve sonraki yıl tek başına hüküm sürmüştür. 163-145'te Sirenayka'nın [modern Libya'da] kralıydı ve 131-129'daki kısa sürgün hariç, 145'ten 116'daki ölümüne kadar Mısır'ın tek hükümdarıydı.

Ptolemy VIII, MÖ 170'te 12 yaşındayken Mısır'ın eş hükümdarı oldu, ancak altı yıl sonra ağabeyi [Ptolemy VI Philometor] ve kız kardeşini [Kleopatra II] sınır dışı ederek tek başına yönetim iddiasında bulunmaya çalıştı. Ancak zaferi kısa sürmüştür. Çünkü bir yıl içinde kendisi de Mısırlı bir çete tarafından İskenderiye'den sürülmüştür. Barışı yeniden sağlamak amacıyla Roma, Philometer ve Kleopatra II'yi Mısır tahtına iade etti, ancak Cyrene'yi [Libya] Physcon'a verdi [MÖ 164]. Sonraki on yıl boyunca Physcon Kıbrıs'ın kontrolünü ele geçirmeye çalıştı ancak Ptolemy VI Philometor [MÖ 154] tarafından kesin bir yenilgiye uğratıldı. Ptolemy VI Philometor'un ölümü [MÖ 145], küçük kardeşin hırslarını yeniden canlandırmıştır.

Mısır'a geri çağrılan Ptolemy VIII Physcon, erkek kardeşinin dul eşiyle [Kız kardeşi Kleopatra II] evlendi ve genç yeğenini [Ptolemy VII] ortadan kaldırdı. Ancak kraliyet kardeşlerinin bu evliliği yalnızca siyasi bir hareketti. Kız kardeşiyle yıllarca süren kavgalardan sonra Ptolemy VIII Physcon, bu kez kıskanç Kleopatra II tarafından, eş konumuna yükselttiği Kleopatra III ile birlikte MÖ 130'da İskenderiye'den yeniden kovulmuştur. Ancak Ptolemy VIII Physcon geri dönerek kız kardeşi-karısını Suriye'ye sürgüne gönderdi [MÖ 127]. Yaşlanan rakipler arasında MÖ 124'te bir ateşkes müzakere edildi ve Kleopatra II, Mısır'ın dul kraliçesi olarak yeniden tanındı. Ancak 40 yıl süren iç savaşın ardından Ptolemaios hanedanı eski gücünün yalnızca bir gölgesiyle kaldı. Ptolemy VIII Physcon MÖ 26 Haziran 116'da ölmüştür ve onun vasiyeti, Mısır topraklarını dul eşi ve oğulları arasında paylaştırarak onu daha da zayıflatmıştır.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Ptolemy VIII  (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Ptolemy VIII  (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Ptolemy VIII  (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Ptolemy VIII  (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Ptolemy VIII  (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Ptolemy VIII  (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Ptolemy VIII  (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Ptolemy VIII  (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Ptolemy VIII  (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Ptolemy VIII  (10).jpg