Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma Cumhuriyet Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341

Roma Cumhuriyet Sikkeleri


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Roma Cumhuriyet Sikkeleri.jpg


MÖ 320'den Roma İmparatorluğu dönemine, MÖ 59'daki Birinci Üçlü Yönetim'den başlayarak Roma Cumhuriyeti'ne ait antik sikkeler.

Roma Cumhuriyet sikkeleri, MÖ 509'dan MÖ 27'ye kadar süren Roma Cumhuriyeti döneminde darb edilmiştir. Cumhuriyetin toprakları İtalyan Yarımadası'nı da içine alarak tüm Akdeniz dünyasına yayılmıştı. Antik Sikkeler öncelikle Cumhuriyet'in başkenti Roma'da darb edilmiş, ancak aynı zamanda İtalya'daki diğer birçok şehir ve seyyar darphanelerde de darb edilmiştir.

Roma'da, tasarımları ve efsaneleri seçen darphane sorumluların denetimi altında antik sikkelerin darb edildiği darphane atölyeleri olarak bilinen çok sayıda darphane tesisi vardı. Bu, antik sikkelerin genellikle bu yetkililerin ailelerini öne çıkaran bir siyasi reklam aracı olarak hizmet etmesine de olanak sağlamıştır. En yaygın antik sikke türleri arasında as ve denarius vardı. İkinci Pön Savaşı sırasında bronz, gümüş ve bazen altından oluşan esnek bir antik sikke sistemi yaratıldı. Bu sisteme 450 yıl boyunca tedavülde kalan gümüş denarius hakim olmuştur.


Roma Cumhuriyeti döneminde, Julia, Pompeia ve Valeria aileleri de dahil olmak üzere birçok aile, antik sikke darbında dikkate değer bir varlığa sahipti. Hepsi Cumhuriyet'e katılımlarıyla tanınan soylu ailelerdi ve adlarını taşıyan antik sikkeler onların önem ve nüfuzunu göstermektedir. Julia ailesi, Julius Caesar'ın kendisi de dahil olmak üzere birçok önemli şahsiyet üretmiştir. Ünlü askeri komutan Büyük Pompey'e bağlı olan Pompeia aileleri, Roma siyasetinde ve askeri kampanyalarda önemli bir rol oynamıştır. Valeria ailesi ise ayrıca çeşitli siyasi makamlara ve askeri komutanlıklara da sahipti. Aquillia, Calpurnia, Cordia, Julia, Pompeia, Valeria ve Lucretia aileleri önemli ölçüde antik sikke darbları yapmıştır.

Roma Cumhuriyet sikkeleri, Roma Cumhuriyeti'nin siyasi, kültürel ve dini yönlerini yansıtan çeşitli tasarım ve lejantlara sahipti. Pek çok antik sikkenin ön yüzünde, Cumhuriyet'teki baskın güç olarak şehrin otoritesini ve gücünü simgeleyen, Roma'nın kişileştirilmiş hali olan Roma'nın başı tasvir ediliyordu. Diğerlerinde ise Roma panteonundan çeşitli tanrı ve tanrıçaların başları yer alıyordu. Antik sikkelerin arka yüzünde genellikle kartal, savaş arabası veya fasces gibi güç sembolleri sergileniyordu. Dahası, üzerlerinde Cumhuriyet'te yetkili konumlarda bulunan kişiler ve magistarate [Sikke darbından sorumlu kişi] adları, ünvanları ve hatta bazen portreleri bile vardı. Bu onlar ve aileleri için bir tür siyasi propaganda ve tanıtım işlevi görmüştür. Son olarak Roma Cumhuriyet sikkeleri, antik sikkeyi darb eden makamlar hakkında bilgi veren lejantlar taşıyordu, ve bazen tarihi olaylar veya başarılar. Bunlar genellikle ROMA gibi Latince kelimeleri içermekteydi.

En eski Roma Cumhuriyet paraları nelerdir?

En eski Cumhuriyet sikkeleri, MÖ 4. yüzyıla tarihlenen Aes Signatum olarak bilinmektedir. Bu tür sikkeler, mal ve hizmet alışverişinde kullanılan bronz bir külçelerdi. Külçeler tipik olarak dikdörtgen diskler halinde dökülüyordu ve değerleri ağırlıklarına göre belirleniyordu, daha büyük külçeler, küçük olanlardan daha yüksek değere sahipti. MÖ 3. yüzyıl civarında, Aes Signatum, yerini dökme bronzdan yapılmış daha standart bir Roma para birimi olan Aes Grave'e bırakmıştır. Bunlar içi boş bir merkezi olan disk şeklindeydi. Aes Grave, as, semis, triens, quadrans, sextans ve uncia dahil olmak üzere çeşitli türlere sahiptir. Antik sikkelerin arka yüzlerinde hayvanlar, tarım aletleri veya askeri teçhizat dahil olmak üzere çeşitli semboller tasvir ediliyordu. MÖ 225'ten itibaren, arka tarafta bir kadırganın pruvasını, ön tarafta ise as sikke türü için Janus, semis için Satürn gibi farklı tanrıları öne çıkarmaya başlamışlardır.

Roma Cumhuriyeti'nin para sistemi nasıldı?

Roma Cumhuriyetçi para sistemi zaman içinde önemli bir evrim geçirmiştir. Roma Krallığı ve erken Roma Cumhuriyeti dönemindeki ilk aşamalarında, Roma para birimi esas olarak bronz ağırlık sistemine dayanıyordu. Ancak bu sistem, MÖ 3. yüzyılda yavaş yavaş yerini antik sikkelere dayalı bir sisteme bıraktı. Bu amaçla Roma Cumhuriyeti as, semis, triens, quadran, sextans ve uncia dahil olmak üzere çeşitli antik sikke birimlerini tanıtmıştır. Geç Cumhuriyet döneminde, MÖ 211 civarında, standart gümüş para birimi haline gelen gümüş Denarius kullanılmaya başlandı. Ancak nadir de olsa altın sikke darbı da yapılmıştır.