Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma Cumhuriyeti Sikkeleri | Aulus Hirtius

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
Roma Cumhuriyeti Aulus Hirtius Sikkeleri

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius.jpg


Aulus Hirtius, Sezar'ın [Julius Caesar] önemli bir destekçisi ve arkadaşı idi. Eğer olaylar farklı bir yöne doğru gitseydi Sezar'ın iktidardaki halefi bile olabilirdi. MÖ 54 civarında Sezar'ın Galya'daki elçilerinden biri olarak görev yaptı ve MÖ 50'de Pompey'in elçisiydi. 43 yılında Konsül olmuştur. Aulus Hirtius aynı zamanda Cicero'nun kişisel arkadaşıdır.

Aulus Hirtius, MÖ 48-45'te Pompey ve haleflerine karşı yapılan İç Savaş sırasında Sezar'a sadakatle hizmet etti. MÖ 46'da Roma'da Sezar'ın darphane [praetor] müdürü olarak atandı ve o zaman, Sezar'ın seferlerinden elde edilen ganimetlerden ilk büyük altın aurues antik sikke darbı gerçekleşmiştir.

Julius Caesar, MÖ 15 Mart 44'te Brutus ve Gaius Cassius liderliğindeki sayısı otuzun üzerinde, belki de altmışın üzerinde olan komplocudan oluşan bir grup tarafından yirmi üç kez bıçaklanarak öldürülmüştür. Sezar'ın suikastından sonra Hirtius ve Pansa, Hirtius'un ilk başta yanında yer aldığı Mark Antony'ye karşı senato hareketini desteklediler. Ancak 43 yılında iki konsül Hirtius ve Pansa, Mark Antony'nin Decimus Brutus'u kuşattığı Mutina'ya doğru yola çıktı ve Forum Gallorum'da Antonius'u ağır bir yenilgiye uğratmış ve bu savaşta Hirtius ölmüş Konsül meslektaşı Pansa da savaşta aldığı yaralardan dolayı kıza zaman sonra ölmüştür. Böylelikle Octavianus [Augustus] ile Antonius [Mark Antony] Roma'nın efendileri olarak kalmıştır. Hirtius, Sezar'ın Galya, İskenderiye, Afrika ve İspanyol savaşlarına ilişkin yorumlarını tamamladığı ve koruduğu için modern tarihçiler Hirtius'a şükran borçludur.

Darb edilen bu antik sikkeler, Pharsalus'ta Sezar'ın Pompei'lilere karşı kazandığı zaferden sonra Roma'ya döndüğü zaman sadık birliklerine ödeme yapmak için kullanılıyordu.

Antik sikkelerin ön yüzlerinde görülen örtülü kadın başı, yaygın olarak Roma'nın ocak ve ev tanrıçası Vesta'ya ait olarak kabul edilir. Vesta'nın törenleri, Sezar'ın MÖ 63'te seçildiği, Roma'nın en yüksek dini makamı olan Pontifex Maximus'un gözetimindeydi. Antik sikkelerin ön yüzünde C CAESAR COS TER - Gaius Caesar Consul Tertium | Gaius [Julius] Caesar Üçüncü Kez Konsül lejantı görülmektedir.

Antik sikkelerin arka yüzlerinde ise bir lituus, Augur'ların [kuşların uçuşuna bakarak kehanette bulunan kahin] bir aleti ve Papalar tarafından kurban ritüellerinde kullanılan bir kapi ve balta ile birlikte A HIRTIVS PR - Aulus Hirtius Praetor | Praetor Aulus Hirtius lejantları görülmektedir.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (13).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (14).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (15).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (16).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (17).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (18).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (19).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aulus Hirtius (20).jpg