Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma Cumhuriyeti Sikkeleri | Gaius Papius Mutilus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Roma Cumhuriyeti | Gaius Papius Mutilus Sikkeleri

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Papius Mutilus.jpg


Gaius Papius Mutilus, MÖ 90'dan MÖ 88'e kadar Roma'ya karşı Müttefik Savaşı'nda Samnitlerin lideriydi. Nola'yı ve Campania'daki diğer şehirleri fethetti. Gaius Papius Mutilus, Romalı konsül Lucius Julius Caesar'a saldırdı, ancak MÖ 89'da Samnium'da Sulla tarafından kesin bir yenilgiye uğratıldı ve Aesernia'ya [Isernia] kaçtı.

Başarılı bir generalin eski ordu gazilerinin oylarından alabileceği siyasi desteği gösteren ilk Romalı ve yedi kez konsül olan Romalı general ve politikacı Gaius Marius ile güçlerini birleştirdi. Sulla'nın Roma'ya dönüşünden sonra ve halk ordularının yenilgisinden sonra, Nola'da MÖ 80'e kadar varlığını sürdürebilmiş ve sonunda intihar etmiştir. Onun soyundan gelenler arasında yeterli konsül Marcus Papius Mutilus da vardır.

MÖ 91'de Pleblerin Tribünü olan Marcus Livius Drusus, İtalyan müttefiklerine Roma vatandaşlığı getirmeye çalıştı. Toprak reformu önerileriyle birlikte bu, Senato ve Romalı toprak sahipleri arasında hoş karşılanmadı ve planları hayata geçirilmeden suikasta kurban gitti. Vatandaşlık hakları vaadinin kaldırılmasıyla İtalyan müttefiklerinin Sosyal Savaş olarak bilinen bir isyanı başlamıştır. Bu savaş sırasında müttefikler, çoğu zaman Roma denarii'sinde bulunan türlerden ilham alan ve Gaius Papius Mutilus antik sikkelerindeki gibi bazılarında isyancı generallerin adlarının detaylandırıldığı antik sikke darbı yapmışlardır
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Papius Mutilus (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Papius Mutilus (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Papius Mutilus (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Papius Mutilus (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Papius Mutilus (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Papius Mutilus (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Papius Mutilus (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Papius Mutilus (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Papius Mutilus (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Papius Mutilus (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Papius Mutilus (11).jpg