Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma Cumhuriyeti Sikkeleri | Sergius Silus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
Roma Cumhuriyeti Marcus Sergius Silus Sikkeleri

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Sergius Silus.jpg


MÖ 116-115 yıllarının Roma Cumhuriyeti'nin paracısı ve antik sikkelerinde görülen Q lejantından da anlaşılacağı üzere bir Quaestor olan Marcus Sergius Silus. Sergia ailesi, Virgil'e göre kökenini Aeneas'ın arkadaşı Sergestus'a kadar takip eden yüksek asilzade rütbesine sahip bir aileydi. Büyükbabası, İkinci Pön Savaşı sırasında [MÖ 218-201] Romalı bir general olan ve Protez elin belgelenen ilk kullanıcısı olan Marcus Sergius'dur. Çatışmada sağ elini kaybetmesi General Marcus Sergius'u antik Roma'nın Kartacalı düşmanlarına saldırmaktan alıkoymadı. General kendine demir bir el yaparak Roma'nın düşmanlarıyla ölümcül mücadeleye devam etmiş ve Hannibal'in birliklerine karşı savaşa geri dönmüştür.

Tahta uzuvlar ve ayak parmaklarıyla bulunan Mısır mumyalarında görüldüğü gibi, ilkel protezler çok eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Herodot, prangalardan kurtulmak için ayağını kesen ve yerine tahta bir kütük koyan bir mahkumun öyküsünü anlatır. Pliny ise; Benim fikrime göre, yeğeninin oğlu Cataline onun ismini itibarsızlaştırsa da, hiç kimse Marcus Sergius'tan önce herhangi bir adamı haklı olarak tercih edemez diye yazmıştır. Cataline, Roma cumhuriyetini devirmeye çalıştı, başarısız oldu ve Roma tarihine bir hain olarak geçmiştir.

Pliny'nin anlattığına göre Sergius tartışmasız bir kahramandı. Pliny; Marcus Sergius, Hannibal tarafından iki sefer esir alınmış yirmi ay boyunca her gün zincirlerle veya prangalarla bağlı tutulmasına rağmen iki kez bağlarından kaçmıştır. Sadece sol eliyle dört savaşta savaştı yirmi üç yara aldı. Kendisi hayatta kaldı ama atlarından ikisi hayatta kalamadı diye yazmıştır. Bir askerin iki ele ihtiyacı olduğunu düşünen Sergius, koluna bağlanan metal bir protez yaptı. Bazı kaynaklar kalkanını yapay ele taktığını yazmaktadır. Diğerleri onun demir elini Kartacalıların kafalarına vurmak için kullandığını yazmaktadır. Marcus Sergius'un cesareti ödülsüz kalmadı. Güçlü ve prestijli bir görev olan praetor olarak seçilmiştir.

Marcus Sergius Silus'un darb ettirmiş olduğu antik sikkelerin ön yüzlerinde miğferli Roma büstü, arka yüzlerde ise at üzerinde sol elinde kopmuş kafa tutan süvari tasvirleri görülmektedir. Antik sikkelerin arka yüzlerindeki ikinografi Galya ve Hannibal savaşlarındaki kahramanlıklarının da kanıtladığı gibi, olağanüstü cesarete sahip bir gazi olan Romalı kahraman ve Romalı paracı Marcus Sergius Silus'un büyükbabası Marcus Sergius'u tasvir etmektedir.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (13).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (14).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (15).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (16).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (17).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (18).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (19).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Marcus Sergius Silus (20).jpg