Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma Eyaleti | Smyrna - İzmir

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
Smyrna antik kentinde darb edilmiş olan paylaşmış olduğumuz özerk antik sikkede adı geçen prokonsül, ünlü Romalı politikacı, general ve yazar Frontinus'tur [Sextus Julius Frontinus]. Flavianlar, Nerva ve Trajan'ın yönetimi altında parlak bir kariyere sahip oldu. Britanya ve Asya'nın valisi olarak görev yaptı, Roma'nın su kemerlerinin gözetmeni olarak görev yaptı ve Britanya ve Ren Nehri boyunca yapılan seferlerde askeri komutan olarak görev yapmıştır.

Frontinus, MS 100'de imparator Trajan yönetimindeki prestijli konsül ordinarius ofisi de dahil olmak üzere çeşitli konsüllüklerle yaptığı çabalardan dolayı gerektiği gibi ödüllendirildi.

Sivil ve askeri konulardaki tecrübesi onu, bugün hala mevcut olan iki inceleme yazmaya yöneltmiştir. Bunlardan biri Roma'nın su kemerleri üzerine De Aquaeductu ve diğeri ise Greko-Romen tarihinden ve bir general olarak kendi deneyiminden alınan askeri taktikleri içeren Strategemata idi.

Sikke ön yüzde Herakles tasviri soldan sağa ΑΝΘΥ ΦΡΟΝΤЄΙΝΩ [Frontinus] ΖΜΥΡ [Smyrna], sikke arka yüzde sağ elinde kamış tutan nehir perisi ve ЄΠΙ ΜΥΡΤΟΥ ΡΗΓЄΙΝΟϹ [Regeinos] ΖΜΥΡ [Smyrna] - Frontinus prokonsül myrton stephanephoros ve halkın kızı Regeinos lejantı.

Smyrna - İzmir antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Smyrna.jpg