Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Anicius Olybrius Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Roma İmparatorluğu Anicius Olybrius Sikkeleri

Flavius Anicius Olybrius | D N ANICIVS OLVBRIVS AVG


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Olybrius.jpg


Gölge imparatorlar'ın gölgeli isimlerinden biri olan Olybrius, 472'de altı ya da yedi ay boyunca Ricimer'in kukla imparatorlarının sonuncusuydu. Olybrius, Batı Roma İmparatorluğu'ndaki sorunlu durumlara fazlasıyla aşinaydı çünkü o, Roma'nın yağmalanmasından hemen önce Roma'yı tahliye eden senatör soylularının bir üyesiydi. Olybrius, mükemmel bağlantılara sahip olan son derece seçkin Anicii ailesinin bir üyesiydi. Olybrius'un atalarından biri, I. Valentinianus'un hükümdarlığı döneminde güçlü bir bakanlık figürü olan Sextus Petronius Probus'tu.

Anicius Olybrius, 462'de eski batı imparatoru III. Valentinianus'un kızı olan genç Placidia ile evlendi ve 464'te konsüllük görevini üstlenmiştir. Bu evliliğin gerçekleşmesiyle Olybrius, Theodosius Hanesi ve oğlu Huneric'in Placidia'nın kız kardeşi küçük Eudocia ile evlenen Vandal Kralı Gaiseric ile akraba olmuştur. Bu olağandışı nitelikler, Olybrius'u, I. Leo'nun, magister militum Ricimer ile I. Leo'nun Batı tahtı için seçtiği aday Anthemius arasındaki anlaşmazlığı çözmek için 472'de İtalya'ya büyükelçi olarak göndermesi için bariz bir seçim haline getirmiştir. Ayrıntılar her nekadar çarpıtılmış olsa da, Olybrius'un gezisinin sonucu, Nisan 472'de Ricimer'in, daha sonra Roma'da kuşatılan ve sonunda başı kesilen Anthemius'un yerine kendisini imparator yapma teklifini kabul etmesi olmuştur.

472'de Bizans imparatoru Leo I, müttefiki imparator Anthemius'u, Ricimer'i zayıflatmak için Olybrius'u öldürmeye ikna etmeye çalıştı, ancak Ricimer bu gizli mektubu ele geçirdi ve Olybrius'u Batı İmparatoru olarak adlandırmasını haklı çıkarmak için kullandı. Ricimer, uzun bir kuşatmanın ardından Roma'yı ele geçirdi ve Anthemius'u idam ettirdi, ancak beş hafta sonra Ricimer ölmüştür. Ricimer'in yerine magister militum olarak yeğeni Gundobad getirilmiştir. Kukla imparator Olybrius ise sadece yedi aylık hükümdarlığın ardından ölmüştür.

Olybrius'un Solidus ve Tremissis kategorisinde bilinen çok az sayıda çok nadir antik sikkeleri vardır.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (4).jpg